Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış Çanakkale’de

14 Nisan 2012

AK Parti İl Kongresi’ne katılmak üzere Malta ziyaretinin ardından hava yolu ile Çanakkale’ye gelen Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, soykırım konusuna değinerek, “Bu millete, ‘Soykırım işlemiştir’ demek kimsenin haddi değildir” diye konuştu.

Malta’dan uçakla Çanakkale Havaalanı’na gelen Bakan Egemen Bağış, ilk olarak valiliği ziyaret etti. Burada polis merasim mangasını selamlayan Bağış, daha sonra Avrupa Birliği Proje Koordinasyon Birimi’nin açılışını yaptı. Burada basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Bağış, Malta ziyaretini değerlendirerek, “Malta, nüfusu en düşük olan AB ülkelerinden bir tanesi olmasına rağmen AB içerisinde her konuda oy birliği gerektiğinden vereceği oyla Türkiye için son derece önemli stratejik bir ülke.

Malta’nın hem Başbakanı hem Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı çok net mesajlar verdi. Kendi medyalarının önünde Türkiye’nin AB üyeliğine destek vereceklerini söylediler. 1915’te biz tarihimizin en ağır kayıplarını verdiğimiz cephede burada savaşırken, kendi istikbal ve istiklal mücadelemizi verirken, birileri ülkenin farklı yerlerinde birilerini kışkırtarak, kendi devletine asırlarca birlikte aynı sofrayı, aynı suyu, aynı toprağı paylaştığı insanlara saldırma yönünde provokasyona girişmiştir.

Aradan geçen zaman içerisinde kimileri yaşanan bu olayları haddi aşacak bir şekilde soykırım olarak adlandırmaya kalktı. Biz Cumhuriyet tarihinde ilk defa Ermenistan’a mektup göndererek, “Siz kendi tarihinizle yüzleşmeye hazırsanız, biz kendi tarihimizle yüzleşmeye hazırız” diyebilen bir iktidarız. Sayın Başbakanımız bunu çok net ortaya koymuştur. Malta önemli bir ülke. Malta’nın önemi şuradan geliyor. 1919 yılında zamanın yetkilileri Malta’ya sürgüne gönderiliyor ve 1915 yaşanan dram nedeniyle yargılanıyor. Orada İngiliz yargıcın ve İngiliz sefirinin yaptıkları açıklamalar ve yazdıkları kriptolar, önemli mesajlar var. Orada yargılananlar arasında eski bakanlar var, nazırlar var, eski komutanlar var, kolordu komutanları var, eski üst düzey yetkililer var. Ve mahkeme bütün her birinin 1915’te yaşanan olaylarla ilgili beratına karar veriyor. Kararı veren de bir İngiliz hakim. Yani orada Malta’da Türkiye 1915 olayları ile ilgili aklanmıştır. Bu millete, ‘Soykırım işlemiştir’ demek kimsenin haddi değildir. Buna rağmen biz Ermenistan’a yine aynı çağrıda bulunuyoruz. Hodri meydan, açsınlar arşivlerini sonuna kadar, biz de açalım. O döneme dair arşivi olan diğer ülkeler de açsın. 1915 Osmanlı’sının, Almanya’yla ilişkilerini birliyoruz, İngiltere ile ilişkilerini biliyoruz, Fransa ile ilişkilerini biliyoruz. Amerika’nın bu konuda geniş arşivlere sahip olduğunu biliyoruz. Ermenilerin ta 1893’da kurdukları Taşnak Merkezi’nin siyasetinin bugünkü en büyük arşivi bugün Amerika’nın Boston ilindedir ve Ermeni olmayan tarihçilerin girmesi yasaktır. Oraları da açsınlar. Uluslararası bir komisyon kurulsun tarihçilerden ve akademisyenlerden oluşan, hep beraber bunu inceleyelim. Bunu Sayın Başbakanımız Ermenistan’a yazılı olarak da bildirdi. Ama kendi tarihi ile yüzleşmeye cesaret bulamayanların bugün bizim en ağır kayıpları verdiğimiz, en çok şehit verdiğimiz dönemi, sanki başka bir ulusa soykırım işlemişiz gibi göstermeye kalkmaları, Çanakkale ruhunun kabul edebileceği bir şey değildir” dedi.

Bakan Bağış, konuşmasında AK Parti iktidarlarının son 3 hükümette diklenmeden dik durma konusunda dünyaya Türkiye’nin yeni mesajını çok net verdiğini de belirterek, “O yüzden de ben burada Çanakkale’de Malta’dan gelmiş olmayı çok önemsiyorum. Malta’dan direkt gelişimin ana sebebi de budur. Malta’da yargılanıp aklanmış bir Türkiye’nin Çanakkale’de acılarıyla çok daha güçlü bir ülke olabileceğini ortaya koymuştur” dedi.

Açılışın ardından Bakan Bağış’a Vali Güngör Azim Tuna bir tablo ve Ayvacık halısı hediye etti. Bakan Bağış, açılışın ardından AK Parti İl Kongresi’ne katılmak üzere Kolin Hotel’e geçti.

BAKAN BAĞIŞ’TAN 28 ŞUBAT SORUŞTURMASI İLE İLGİLİ AÇIKLAMA
Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, 28 Şubat sürecinde 6 milyonun kişinin fişlendiğini belirterek, “Bugün Türkiye’yi demokrasi baharı sararken, CHP ve Kemal Bey’i 28 Şubat soğuğu kaplamış” dedi.

Malta’dan geldikten sonra önce valiliği ziyaret eden, ardından da Kolin Hotel’de düzenlenen İl Başkanlığı kongresinde konuşan Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, şu günlerde 28 Şubat sürecinin yargılandığını, bu durumdan da CHP ile Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun rahatsız olduğunu belirterek, “Şu an 28 Şubat süreci yargılanıyor. 28 Şubat, gerçekten bu ülkede birçok insanın acı çektiği bir dönem oldu. 28 Şubat sürecinde bu ülkede 14 tane radyo,18 tane de televizyon kapatıldı. 11 bin kamu görevlisi ve 750 akademisyen hakkında soruşturma açıldı. 6 milyon insan da fişlendi. Yazık değil mi? 28 Şubat sürecini bağımsız Türk yargısı sorgulamak isteyince Türkiye’de ana muhalefet partisi bir anda rahatsız oldu. Nam-ı diğer çakma Gandi ve arkadaşları, hemen huzursuzluklarını ortaya koydu. Bakıyoruz tüm Türkiye’yi demokrasi baharı sardığı halde, CHP’yi ve Kemal Bey’i 28 Şubat soğuğu kaplamış” dedi. “Milletten bu kadar kopuk muhalefet yapılmaz” diyen Bağış, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İnanın onlar adına üzülüyorum. Güçlü bir muhalefetimiz olsa bizi de kamçılayacak. Milletten bu kadar kopuk muhalefet de yapılmaz. Siyaset hiç yapılmaz. Hala anlayamamışlar bazı şeyleri. Hala bu ülkede CHP denilince insanların aklına dipçik geldiğini, tek kanallı siyah beyaz televizyon geldiğini anlayamamışlar. Ama biz memnunuz, Allah başımızdan eksik etmesin. ‘Muhalefetimiz tembel’ diye, ‘milletten kopuk’ diye bizim rehavete düşme hakkımız yok. Çanakkale ruhu ile çok daha iyi çalışacağız, daha çok üreteceğiz, daha çok yorulup daha çok terleyeceğiz ama çocuklarımıza aydınlık bir Türkiye bırakacağız. Bunu buradan söylemek istiyorum.”

Bakan Bağış konuşmasının ardından hava yolu ile İstanbul’a hareket etti.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir