“Avukat Yoksa Adalet de Yoktur”

07 Mart 2013

Çanakkale Baro Başkanı Av. Bülent Şarlan, Ege ve Marmara Bölgesi Barolarının katılımlarıyla düzenlenen toplantıya katıldı. Afyonkarahisar Barosu’nun ev sahipliği yaptığı toplantıda önemli kararlar alındı ve çarpıcı mesajlar aktarıldı.

Çanakkale Barosu Başkanı Av. Bülent Şarlan’ın da katıldığı toplantıda Afyon, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Burdur, Bursa, Denizli, Düzce, Edirne, Isparta, İstanbul, İzmir, Kırklareli, Kocaeli, Kütahya, Muğla ve Sakarya Barosu başkanları da hazır bulundu. Çanakkale Baro Başkanı Av. Bülent Şarlan, “Kanun” adına değil “hukuk” adına yemin ederek başlanan bir mesleğin mensupları olduklarına dikkat çekerek başlayan sonuç bildirgesini kamuoyuyla paylaştı.

“MESLEĞİMİZE YÖNELİK SALDIRILAR KAYGI VERİCİ”
2 gün süren toplantının sonuç bildirgesinde Avukatlık Kanunu ve yürürlükte bulunan Ulusal ve Uluslararası mevzuata rağmen, avukatlara, barolara ve savunma mesleğine yönelik saldırıları kaygı verici bulunduğu belirtildi. Avukatların soruşturulması ve kovuşturma sürecine ilişkin, Avukatlık Kanunu, TCK ve CMK da mevcut düzenlemeler hiçe sayılarak, avukat bürolarının, yasanın açık hükümlerine rağmen, savcı ve baro temsilcisi olmadan aranması, avukatların usul ve hukuk kuralları hiçe sayılan yöntemlerle gözaltına alınmaları ve şiddete maruz kalmaları savunma adına kaygı verici ve kabul edilemez niteliktedir denildi.

AVUKAT YOKSA ADALET DE YOKTUR
Avukatlık mesleğinin önemine de dikkat çekilen bildiride “Avukatın, hukuk ve yasa tanımaz saldırılara maruz kalabildiği bir yerde, kişi güvenliği hakkından ve özgürlüklerden söz edilemez. Adalet devletin temeli, savunma da adaletin temelidir. Avukat yoksa adalet de yoktur!” ifadelerine yer verildi. Savunmanın, barolar üzerinden, hukuk aracı kılınarak, sistematik biçimde ve haksız bir şekilde olumsuz durumlarla muhatap edildiğine dikkat çekilen açıklamada baskı ve tasfiye girişimleri yapıldığı belirtildi. Baro başkanlarının sonuç bildirgesinde bu girişimin; evrensel hukuk ilkelerine, başta Anayasa, Avukatlık Kanunu, Türk Ceza Kanunu olmak üzere bütün mevzuata ve hatta ahlaka aykırı olduğu da yer aldı.

Son günlerde gündemi meşgul eden İstanbul Barosu’na yönelik yaklaşımlarda toplantıda görüşüldü. Saldırının yalnızca İstanbul Barosu’na ve savunmaya değil, yargının bütününe yapılan bir saldırı olduğunu savunan Çanakkale Baro Başkanı Bülent Şarlan ile Ege ve Marmara Barolarının başkanları bu saldırı karşısında İstanbul Barosu ile eksiksiz bir dayanışma içerisinde olacaklarını da duyurdular.

“KANGRENLEŞEN SORUNLARLA KARŞI KARŞIYAYIZ”
Baro Başkanları 2 günlük toplantı neticesinde yaptıkları açıklamada avukatlık mesleğinin son günlerde yaşadıkları sorunları ve taleplerini de kamuoyuyla paylaştılar. Açıklamada şu sözlere yer verildi: “Avukatlık mesleği her geçen gün artan ve kangrenleşen sorunlarla karşı karşıyadır. Avukatlık mesleğinin desteklenmesi ve mesleğin icra edilmesinde yaşanan ağır sorunlar mutlak surette ve ivedilikle çözülmelidir. Bizler, Ege ve Marmara Baroları olarak mesleğin güncel ve ağır sorunlarının çözümüne yönelik ortak çaba ve çalışmaları ivedilikle gerçekleştirmek ve önümüzdeki süreçte bu alanda yoğun çalışma yapmaktaki kararlılığımızı bir kez daha ifade etmekteyiz. Bizim idealimiz, her düşünce ve inancın barış içinde yaşadığı, adaletin hakim olduğu, insanların düşünce ve inançlarından dolayı baskı ve zulme uğramadığı bir ülkede yaşamaktır. Bu ideal, adalete inanmış, hukuktan yana taraf olmuş, ortak değerlerimize sahip çıkan ancak farklılıklarımızı da kabul ederek abideleşen bir hukuk anlayışı, bağımsız ve güçlü bir savunma ile gerçekleşecektir.” denildi.

[Medya Hedef]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir