Avustralya Victoria Eyaleti Valisi’nin Çanakkale Ziyareti

16 Nisan 2013

Çanakkale Kara Savaşları’nın ve Anzak Çıkarmasının 98’nci yıldönümü törenlerine sayılı günler kala Avustralya’dan gelen bir heyet Çanakkale’de bir takım ziyaretlerde bulundu.

Avustralya’nın Viktorya Eyaleti Valisi Alex Chernov, Avustralya Çanakkale Konsolosu Nicholas Sergi ve beraberindeki heyet, Vali Tuna ile törenler konusunda görüşme yaptı. Törenler hakkında bilgi veren Vali Tuna, 24-25 Nisan 2013 tarihlerinde düzenlenecek uluslararası ölçekteki törenlerde 27 ülkenin temsil edileceğini söyledi. Bu yılki törenlere, Avustralya ve Yeni Zelanda’dan birer bakan katılacağını belirten Tuna, 2015’e doğru ilişkiler ve işbirliğinin gittikçe artacağını söyledi.

Avustralya’nın Viktorya Eyaleti Valisi Alex Chernov ise Çanakkale’ye ilk ziyaretini gerçekleştirdiğini belirttiği konuşmasında önümüzdeki iki yıl içinde Çanakkale’ye çok sayıda Avustralyalının geleceğini söyledi. Çanakkale’nin Avustralyalılar için çok özel bir kent olduğunu belirten Chernov, “Her yıl törenler için gelen çok sayıda Avustralyalının çok güzel bir şekilde ağırlanıyor olmasından dolayı mutluluk duyuyoruz.” dedi.

100. Yılda Katılım Çekilişle
Görüşmede ayrıca Bir basın mensubunun, 100’ncü yıldaki Anzak törenlerine katılacak kişi sayısı konusundaki sorusu üzerine Vali Tuna, Dışişleri Bakanlığı’ndan Anzak Koyunda yapılacak Şafak Ayini törenlerine katılım için 8 bini Avustralya, 2 bin Yeni Zelanda ve 500’ü de protokol olmak üzere 10 bin 500 rakamının bildirildiği açıklamasında bulundu.

Avustralya Çanakkale Konsolosu Nicholas Sergi ise Avustralyalıların tamamen Çanakkale’ye gelmesiyle ilgili kesin bir limit olmadığını bu rakamın sadece Şafak Ayinine katılabileceklerin sayısı olduğunu vurgulayarak “Onun dışında herkesin buraya gelmesiyle ilgili herhangi bir zorlama iki hükümet arasında söz konusu değil. Şafak Ayinine katılacak 10 bin 500 kişi için ise bir kura sistemi olacak.” dedi.

Avustralya’nın Victoria Eyaleti Valisi’nden Rektör Laçiner’e Ziyaret
Avustralya’nın Victoria Eyaleti Valisi Alex Chernov, Avustralya’nın Çanakkale Konsolosu Nicholas Sergi Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner’i makamında ziyaret etti. Ziyarette Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şükriye Aras Hisar, Dış İlişkiler Koordinatörü Doç. Dr. Murat Kahveci, Basın Halkla İlişkiler Koordinatörü Ögr. Gör. Öznur B. Doğangün de yer aldı.

Ziyarette iki ülke üniversiteleri arasındaki işbirliği, ÇOMÜ ile devam eden akademik işbirlikleri ve bu işbirliklerin geliştirilmesine yönelik çözüm önerileri hakkında fikir alışverişinde bulunuldu.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir