Avustralya’nın Yeni Çanakkale Konsolosundan Rektör Akdemir’e Ziyaret

09 Haziran 2009

Avustralya’nın Çanakkale Konsolosluğu görevini Andrew Koç Mcdonald’a devreden Peter Rennert, yeni konsolosla birlikte Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörü Prof. Dr. Ali Akdemir’i makamında ziyaret etti.

Ziyarette bir konuşma yapan Peter Rennet, görev süresi devam ederken üniversiteyle sıkı bağların oluştuğunu vurgulayarak, ?Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Avustralya ve Türkiye arasında bir bağın merkezi olmuş bir durumdadır. Özellikle Avustralya kültürü dersleriyle bu bağ pekişmiştir. Aynı zamanda üniversite ev sahipliğinde yaptığımız ve uluslararası alanda tanınan Çanakkale Resim Yarışmasının düzenlenmesi ve Türk Avustralya Kültür Merkezi’nin bu üniversitede açılması son derece mutlu olduğumuz konuların başında gelmektedir. Altını çizerek belirtmem gerekir ki, üniversitenin bu noktada önemi çok fazla. Bundan dolayı başta Rektör Prof. Dr. Ali Akdemir’e ve üniversiteye çok teşekkür ediyorum. Üniversitelerin dünya gidişatı üzerinde çok önemli rolü var. Özellikle Rektör Prof. Dr. Ali Akdemir gibi çok başarılı ve çalışkan bir yöneticinin yanımızda olmasından dolayı çok mutluyuz. Görevim esnasında çok iyi arkadaşlık ve dostluk kurduk. Önümüzdeki 6 ay daha Çanakkale’deyim. Bu süre zarfında da yine ortak projeler içerisinde bulunacağız” dedi.

Peter Rennet’ten görevi devralan Avustralya’nın Çanakkale Konsolosu Andrew Koç Mcdonald ise Çanakkale Savaşları’nın Türkiye ve Avustralya açısından çok önemli olduğunun altını çizerek, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ve Çanakkale halkıyla sıcak ilişkiler kurmak istediğini aktardı. Çanakkale’de olmaktan çok mutlu olduğunu söyleyen Mcdonald, Peter Rennert’in üniversiteyle geliştirdiği ilişkileri ve projeleri devam ettireceğini ve yeni projelerde birlikte çalışmak istediğini ifade etti.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren ve yeni konsolosa görevinde başarılar dileyen Rektör Prof. Dr. Ali Akdemir ise, Peter Rennet ile 2.5 yıldır çalıştıklarını, birlikte projeler ürettiklerini bunun yanı sıra sıcak ve kalıcı dostluklar kurduklarını beirterek, “Çanakkale Savaşları münasebetiyle çok etkinlik yapılıyor. Bu etkinliklerin daha kalıcı ve anlamlı projelere dönüşmesi noktasında kafa yorarken Peter’in Çanakkale Resim Yarışması projesi gelişti. Üniversitemizde Türkiye ve Avustralya dostluk bağlarını geliştirmek amacıyla “Türk-Avustralya Kültür Merkezi” kurduk. Dolayısıyla 2 somut proje ortaya çıkmış oldu. Bundan sonraki süreçte de yeni projeler geliştireceğimizi ve uygulamaya taşıyacağımızı düşünmekteyim” dedi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir