Ayhan Başaran: “CHP’li Başkanı Kınıyoruz”

04 Aralık 2014

Adalet ve Kalkınma Partisi İl Yerel Yönetimler Başkanı Ayhan Başaran, dün Belediye Meclis toplantısında yaşananlar ile ilgili olarakÇanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ı kınayan bir açıklama yayınladı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Çanakkale kamuoyu tarafından ‘Akfa yeri’ olarak bilinen ve imar plan değişikliği için Belediye Meclisi Kasım ayı toplantısında ele alınan, daha sonra da değişikliğin itirazının görüşüldüğü 03.12.2014 günkü meclis toplantısında yaşananlar barış, dostluk ve kardeşliğin egemen olduğu Çanakkale halkının kent kültürüne yakışmamıştır.
Çanakkale Belediye Meclisinde, hemşehrilerimizin ‘muhalefet’ görevi verdiği AK Parti Belediye Meclis Grubu, söz konusu itirazın görüşmelerinde tavrını net biçimde ortaya koymaya çalışırken, yapılan bir takım yanlışlıkları da örnekleyerek sonuç ilişkisi kurmaya çalışırken AK Partili Meclis Üyelerimiz CHP’li Belediye Başkanı tarafından halkın gözü önünde engellenmeye çalışılmıştır.
Sadece engellemeyle kalmayıp inkarcı politikalar, baskıcı tutum ve davranış ile mahalle baskısının da ötesinde AK Partili Meclis Üyelerimiz, oturumu yöneten CHP’li Belediye Başkanı tarafından sözleri sık sık kesilerek, hakarete varan üslup kullanarak, hatta bir meclis üyemiz dışında diğer üyelerimizin ilgili dosya hakkında görüş yansıtan oylarını dahi kullandırmayıp “hadi devam. Hadi devam’ diyerek kavas görevi yapan görevliler üzerinde de baskı oluşturup adeta sandığı kaçırmış, ‘Oy kullanmayan üyemiz var mı?’ diye hatırlatma ve uyarı dahi yapmadan oyların sayımına geçirttiğine halkımız gibi bizler de üzülerek tanık olduk.
AK Parti demokrasiye, halkın özgür iradesine saygı duyan parti kültürü ile yoğrulmuş, bu nedenlerle arkasında yoğun halk kitlesi bulunan bir siyasi oluşumdur. Bu özelliklerinden dolayıdır ki üç dönem aralıksız iktidar olan ve her seferinde oylarını katlayarak tek başına iktidara gelen siyasi partiyiz.
Halkımızın yerelde verdiği ‘muhalefet ‘ görevine her zaman saygılıyız. Ancak bu demek değildir ki sesi kısılacak, baskı altında kalacak, korkutulup ürkütülecek, görüş ve önerilerini dile getirmeyecek.
AK Parti Belediye Meclisi Grup Başkan Vekilimiz ve diğer üyelerimiz, CHP’li Belediye Başkanının antidemokratik baskılarıyla ilk defa karşılaşmamıştır. Sürekli tekrar edilerek, ifade özgürlükleri elinden alınarak CHP’li başkanın baskısı altında yılmayarak görevlerini ifa etmeye çalışmıştır.
Bundan böyle de aynı hassasiyet ve cesaret içinde muhalefet görevimizi yerine getirmeye çalışacağız.
İddia edildiği gibi bir rant söz konusu ise lütfen Ak Parti Grubunu kendi ideolojik temellerine ve iç kavgalarına karıştırmasınlar, çatışma kültürünün içersine çekmeye çabalamasınlar.
03.12.2014 günkü meclis oturumda CHP’li başkanın, Ak Parti Meclis Grubuna karşı tutum, davranış ve sözlerini kınıyor, tekrarının oluşmamasını temenni ediyor, aksi halinde sesimizin daha gür çıkacağını hatırlatıyoruz.”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir