Ayışığı Kız Öğrenci Yurdu Şehitliklere Gezi Düzenledi

09 Mayıs 2011

Yenice Ayışığı Kız Öğrenci Yurdu tarafından Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkında bulunan şehitliklere gezi düzenlendi.

Yenice özel Ayışığı Kız Öğrenci yurdu tarafından kendi bünyesinde kalan öğrencileri için ücretsiz Gelibolu Yarımadası Milli Parkı’nda bulunan şehitliklere gezi düzenlendi. Tüm masrafları yurt sahipleri Gülcan ve Recep Cengiz tarafından karşılanan ve eski Yenice M.Y.O. Başkanı Ercan Ertan tarafından organize edilen gezide yurtta kalan öğrenciler tarihe yakından şahitlik etmiş oldular.

Profesyonel rehber Durmuş Akçalı eşliğinde tüm tarihi yerleri gezen öğrencilerin unutamayacakları anıları yaşadıkları gezi, Kilitbahir kalesi ve köyünün ziyaret edilmesiyle başladı. Burada kaleyi ve savaş müzesini gezen öğrenciler ayrıca yeni yapılan görsel efektler ve videolar ile Çanakkale Savaşının anlatıldığı programa katıldılar. Kilitbahir’in ardından mecidiye ve Hamidiye tabyalarını gezen grup, arkasından Havuzlar, Soğanlıdere ve Şahindere şehitliklerini ziyaret etti. Şehitliklerden sonra sırasıyla Sarı Yeri Şehitliği, Ertuğrul Koyu, Hasan Bey Şehitliği, Fransız Mezarlığı, Abide ve Yar. Hasan Bey şehitliklerini ziyaret eden öğrencilere Alçıtepe köyünde öğlen yemeği ikram edildi.

Molanın ardından geziye Kabatepe, Anzak Koyu, Mehmetçiğe saygı anıtı, Kanlısırt, Arı Burnu Yarları, 57. Alay Şehitliği, Anafartalar Şehitliği ve Conk Bayırı’nın gezilmesi ile devam edildi. Conk Bayır’ının ardından dönüşe geçen grup, dönüş yolunda Kemal Yeri ve Kocadere Hastane Şehitliğini dolaşma fırsatı bulduktan sonra Gelibolu Yarımadasından ayrıldı.

Akşamüzeri yeniden Çanakkale’ye dönen kafile akşam yemeğinin ardından Çanakkale’yi de gezdikten sonra Yenice’ye döndü.

Bu topraklara okumaya gelen her öğrencinin Şehitliği gezmesini gerektiğini belirten Yurt işletmecisi Gülcan Cengiz “Gelibolu Yarımadasını gezmek, görmek ve burada yaşananları öğrenmek her Türk Gencinin asli görevidir. Bu aziz vatanımızın bir karış toprağını bile düşmana vermemek için, kanının son damlasına kadar savaşarak Şehit olan atalarımızın mezarlarını ziyaret ederek, onların bizlere bu güzel vatanı nasıl bıraktıklarını anlatmak ve bu milli duyguları aşılamak amaçlı yaptığımız gezide amacımıza ulaştığımızı düşünüyorum. Daha birçok etkinliğimiz olacak ama özellikle bu Şehitlik gezisini her yıl düzenli bir şekilde ücretsiz olarak yapacağız” dedi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir