Ayşe Turhanlı, Kent Müzesi’nin Konuğu Oldu

10 Şubat 2011

Kent Müzesi, Süreli Sergi Salonunda Kentte Esnaflar I Sergisi paylaşılmaya devam ederken Çarşamba etkinlikleri de tüm hızıyla sürüyor.

Sayın Ayşe Turhanlı’nın konuk olduğu Kent Sohbeti’nde Çarşı Caddesinde halen devam ettirilen kahvecilik üzerine sohbet edildi.

1928 yılında dedeleri İsmail Çelikel’in kuru kahveciliği başladığını belirten Sayın Ayşe Turhanlı, Çarşı Caddesi 12 numara da İsmail Bey’in, oğlu Niyazi Çelikel ile yıllarca kahveciliği devam ettirdiğini anlattı. 1980’de kahve ihracatının durmasının ardından, Kayınpederi Niyazi Çelikel’in kahveciliğe ara vermesini ve o zaman oluşan dükkanı tekrar açma isteğini anlatan Sayın Turhanlı, kendisinin 3. kuşak olarak mesleği devam ettirdiğini belirtti. Kızlarının meslekte 4. kuşak olmasını arzu ettiğini söyleyen Sayın Ayşe Turhanlı, ailenin ilk dükkan tabelasının Kent Müzesinde yaşama devam etmesinden duyduğu mutluluğu dile getirdi. Kahve-altı ile başlanan günlerde her sohbetin olmazsa olmazı olan, bayram alışverişlerindeki başrolünü kimseye kaptırmayan kahve anılarının paylaşıldığı sohbet, konukların katılımları ile kahve kültürü ile genişledi. Pek çok anının paylaşıldığı sohbette Kent Müzesi konuklarının burunlarına çarşı caddesinden yeni çekilmiş kahve kokuları esti.

“Kentte Esnaflar I” sergisi devam ederken, Kent Müzesinin, 16 Şubat 2011 tarihinde, saat 18.00’de konuğu “Bir Esnafın Anıları” sohbet konusu ile Sayın Nabi Gök olacak.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir