Aysun Aksu ve Neşe Dinçel ile “Kentte Yeniden Kırkyama”

Aysun Aksu ve Neşe Dinçel ile “Kentte Yeniden Kırkyama”
12 Eylül 2014

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde “Kentte Çeyiz Sandığı” süreli sergisinin son Çarşamba etkinliği gerçekleştirildi. 10 Eylül 2014 Çarşamba günü gerçekleştirilen etkinlikte Çanakkale Kent Konseyi Boreas Kırkyama Çalışma Grubu üyelerinden Aysun Aksu ve Neşe Dinçel “Kentte Yeniden Kırkyama” sohbet konusu ile kentliler ile buluştu.

Bu sene üçüncüsü gerçekleştirilen İlyada Kırkyama Festivali’ne de ev sahipliği yapan Çanakkaleli kırkyama gönüllüleri ve çeşitli kentlerden festivale katılan kırkyamaya gönül vermiş kadınların da katılımı ile sohbet gerçekleşti. Aysun Aksu ve Neşe Dinçel, kendilerini tanıtarak başladığı sohbetlerinde ilk olarak yolculuklarına bir kursla başladıklarını daha sonraları kurdukları hayallerin peşinden gittiklerini ve onlara inanan Çanakkale Kent Konseyi ve Çanakkale Belediyesi’nin destekleri ile bu günlere kadar geldiklerini ifade ettiler. Boreas Kırkyama Çalışma Grubu’nun kuruluş aşamasını bu aşamada beyleri de işe dahil etme konusundaki çabalarını konuklar ile paylaştılar. Aysun Aksu, Türk inanışlarındaki “kırk” sayısına yüklenen anlamları paylaşırken Neşe Hanım da geçmişten günümüze kırkyamanın geçirdiği değişimleri paylaştı. Aksu ve Dinçel, Boreas Kırkyama Çalışma Grubu olarak Altınoluk’ta ortaya çıkan Barış yorganı fikrini araştırdıklarını ve bu yorgan fikrinden hareketle özgün bir fikir uygulamak için kolları sıvadıklarını ve İlyada’yı kendilerine konu seçerek İlyada’yı kırkyama ile bir film şeridi gibi canlandırmayı hedeflediklerini sözlerine eklediler. Çalışmalarına hızlı ve yoğun bir şekilde devam eden çalışma grubunun en önemli hedeflerinin Türkiye’de ilk olacak olan bir Kırkyama/Tekstil/Yorgan Müzesi açma fikri olduklarını söyleyen konuklar, bu amaçla da pek çok kentlerden kendilerine bağışların geldiğini belirttiler. Günümüzde kırkyama gönüllülerince kırkyama üretiminin bir ihtiyaca yönelik değil sanat olarak görüldüğü paylaşılırken sanat olarak kabul edilebilir olması için neler yapılabilir hususunda sohbete katılan konuklar ile bir fikir alışverişi yapıldı. Sohbete katılan konuklar bireysel değil toplu olarak hareket etmenin önemine vurgu yaparken şanslı kent olarak tabir edilen Çanakkale’nin öncülüğünde kırkyamanın üniversitelere, kültür mirası listelerine girmesi hususunda çalışacaklarını ifade ettiler.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi Eyüp Görgüler Süreli Sergi Salonu’nda 17 Eylül 2014 Çarşamba Saat 18.00’da “Kentte Yerel Tarih” süreli sergisi ilk gün buluşması gerçekleştirilecek. 7 Ocak 2015 tarihine kadar açık kalacak olan sergi Pazartesi günleri hariç her gün 09.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir