Ayvacık Babadere Termik Santrali ile İlgili Soru Önergesi TBMM’de

09 Ekim 2013

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Çanakkale Milletvekili Serdar Soydan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak cevaplanması istemiyle soru önergesinde bulundu.

Çanakkale Milletvekili Soydan, Ayvacık İlçesi Babadere Mevkiinde gerçekleştirilmesi planlanan “Babadere Elektrik Santrali, Derin Deniz Deşarjı, Kül Depolama Sahası ve Limanı” projesi ile ilgili hazırladığı önergesinde şu ifade ve sorulara yer verdi:

Tarihiyle, kültürüyle, coğrafyasıyla, toprağıyla, havasıyla ve suyuyla herkesin yaşamaya özendiği, dünyanın dört bir yanından milyonlarca turistin ziyaret etmekten keyif aldığı ülkemizin oksijen deposu olan Çanakkale, Biga Ovası ve KazDağları plansız ve çarpık sanayileşme sonucu ciddi tehdit altındadır.
Çanakkale bölgesinde özellikle de Biga ve Lapseki bölgesinde 22.05.2013 tarihi itibariyle 9adet toplam 7800 MW’lık kurulu, işletmede ve kurulma aşamasında olan termik santral bulunmaktadır. Bölgemizde, küçük bir coğrafyada bu denli yüksek kapasitede ve artan miktarda termik santraller olmasına rağmen yeni santrallerin planlandığı ve çalışmaların devam ettiği görülmektedir.
Biga ve Lapseki bölgesinde yaşanan tüm çevresel sorunlara rağmen, Ayvacık ilçesi Babadere mevkiinde kültürel ve tarihi değerleri olan bölgede, verimli tarım arazilerinin merkezine yapılması planlanan yeni termik santral, bölgemizi içinden çıkılmaz çevresel sorunların içerisine sürükleyecektir.
Bu gelişmeler, kültür, tarih ve turizm kenti olarak dünya markası olma yolunda ilerleyen Çanakkale ilimizi yaşanılamaz bir şehir haline getirecektir.

Bu doğrultuda;
1- Çanakkale ilinde halen kurulu bulunan, işletme halinde olan termik santrallerin toplam gücü ne kadardır, Çanakkale ili sınırları içerisinde ÇED Yönetmeliği kapsamında ve dışında kurulması planlanan termik santral var mıdır, var ise nerelerde kurulacak, toplam kurulu güçleri ne kadar olacaktır?
2- Ülkemizde iller ve bölgeler bazında kaç MW’lık, kaç adet termik santral faaliyettedir, faaliyete geçmesi planlanan, ÇED raporu onaylanan ve onay bekleyen kaç adet termik santral bulunmaktadır, muhteşem bir doğal güzelliğe sahip olan Çanakkale ilimizde toplam kaç MW, toplam kaç adet daha termik santral kurulmasına izin vereceksiniz?
3- Ayvacık Babadere mevkiinde kurulması planlanan termik santralin ÇED süreci hangi aşamadadır?
4- Çanakkale de, Biga Ovasında ve Kaz Dağlarında çarpık sanayileşmenin ve çevre tahribatının, geri dönüşü olmayan toprak, su ve hava kalitesindeki olumsuzlukları nasıl telafi edeceksiniz?

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir