Ayvacık Babadere Termik Santrali Projesi Durduruldu

14 Ekim 2013

AK Parti Çanakkale Milletvekili İsmail Kaşdemir tarafından yapılan açıklamada, Nurol Enerji Üretim ve Pazarlama A.Ş. tarafından Çanakkale iline bağlı Ayvacık İlçesi, Babadere Mevkii sınırları içerisinde gerçekleştirilmesi planlanan “Babadere Elektrik Santrali, Derin Deniz Deşarjı, Kül Depolama Sahası ve Limanı” projesinin durdurulduğu belirtildi.

Açıklamada başlatılan sürecin ilgili firmanın bu girişiminden vazgeçmesi sonucu durdurulduğu, firmanın 11 Ekim 2013 tarihinde vazgeçtiğine dair dilekçesini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na verdiği belirtildi:

AYVACIK/ BABADERE’ye bir enerji santrali kurmak için başlatılan süreç, ilgili firmanın bu girişiminden vazgeçmesi sonucu durdurulmuştur. Firma, bu talebinden vazgeçtiğine dair dilekçesini 11.10.2013 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza vermiştir. Vazgeçme talebine dair dilekçe üzerine Bakanlık, Ayvacık’a enerji santrali yapılması için başlatılan süreci durdurmuştur.

Büyüyen ve gelişen Ülkemizin, enerjiye olan ihtiyacı her geçen gün artmaktadır. Enerjide dışa bağımlı olduğumuz, enerji ithalatımızın dış ticaret açığımızın büyük bir bölümünü oluşturduğu bu nedenle de enerji üretimine çok büyük ihtiyacımızın olduğu bir gerçekliktir. Fakat özellikle AYVACIK yöremizin, termik santral kurmak için çok doğru bir yer olmadığı kanaatini tüm Çanakkale kamuoyu gibi biz de taşıyorduk.

AYVACIK’ın tarihiyle, turizmiyle, doğal güzellikleriyle, tarımı ve hayvancılığıyla gündeme gelmesinin daha doğru olduğu kanaatindeyiz. Zaten ilimizin başka bir ilçesinde kurulu bulunan termik santrallerin halen faaliyette olduğu düşünüldüğünde, özellikle AYVACIK yöremizde bir termik santralin kurulacak olması, tüm Çanakkale kamuoyu gibi bizi de rahatsız etmiştir. Bu düşüncelerimizi İlgili makamlar nezdinde en üst düzeyde dile getirdik.

Sonuç almaya yönelik, yapıcı ve ikna edici, Çanakkale ve Ülke menfaatlerini ön plana alan girişimler sonucunda ilgili firmanın bu talebinden vazgeçtiğine dair dilekçesinin 11.10.2013 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza verildiğini, sürecin de aynı gün Bakanlık tarafından durdurulduğunu Çanakkale kamuoyuyla paylaşır, tüm Çanakkaleli hemşerilerimizin mübarek Kurban Bayramlarını tebrik ederiz. Selam ve saygılarımla…

İsmail KAŞDEMİR
AK Parti Çanakkale Milletvekili
T.B.M.M Başkanlık Divanı Üyesi

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir