Aziz Nesin’in ‘Zübük’ü Çanakkale’de Sahnelendi

27 Mart 2015

Çanakkale Belediyesi ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne ve Görüntü Sanatları Bölümü ortaklığı ile hazırlanan Dünya Tiyatrolar Günü Etkinlikleri üçüncü gününde Aziz Nesin’in ünlü romanı Zübük’ün tiyatro uyarlamasını ağırladı.

Usta Yazarımız Aziz Nesin’in 100. doğum yılı nedeni ile Nedim Saban tarafından tiyatroya uyarlanan romanı Zübük, 24 Mart 2015 Salı günü, ÇOMÜ İçdaş Kongre Merkezi’nde Tiyatro Kare tarafından sahnelendi.

Oyun İbrahim Zübükzade’nin, yaşadığı küçük ilçede siyasi hayatına başlayarak, milletvekilliğine kadar yükselmesini anlatıyor. Zübükzade bulunduğu yere çevresindeki insanları kandırarak, manevi değerlerini sömürerek gelmiştir. Etrafındakiler ise onun bu önlenemez yükselişini durdurmak ve yanlarından uzaklaştırmak için onu Ankara’ya göndermeye karar verirler.

Aziz Nesin’in ince ve esprili dili ile kaleme aldığı günümüz yaşananları ile örtüşen romanı, Nedim Saban’ın yorumu, Tiyatro Kare oyuncularının performansı ile izleyenlere eğlenceli bir oyun sundu.

Çanakkaleli tiyatro severler oyunu kahkahalar eşliğinde, ilgi ile izledi. Kalabalık izleyiciler arasında Eşi Hale Gökhan ile birlikte bulunan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan oyunun finalinde oyunculara teşekkür ederek, seramik tabak hediye etti.

[canakkale.bel.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir