Babakale Balıkçı Barınağı 332 Yıl Sonra Hizmete Açıldı

24 Şubat 2011

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı Babakale köyünde yapımı tamamlanan balıkçı barınağı törenle hizmete açıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törende bir konuşma yapan Çanakkale Valisi Abdükadir Atalık, Ulaştırma Bakanlığı Demiryolları, Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğünce (DLH) Babakale’de yapılan balıkçı barınağının önemine dikkat çekerek, “İlimizde ticari amaçlı resmi kayıtlı balıkçılık yapan 963 tekne var. Buna bağlı olarak da 3 bin 500 kadar amatör balıkçılıkla uğraşan kişi bulunuyor. Bu balıkçılarımız ilimizde 24 balıkçı barınağımız ve 35 balıkçılık kıyı tesislerinden yararlanıyor. Bunlardan en büyüklerinden birisi de Babakale Balıkçı Barınağı. Bu barınak 1989 yılında ihale edilmesine rağmen çeşitli sebeplerle yapılamamış. Ancak 2009 yılında başlanan çalışmayla kısa sürede burası tamamlandı. Barınakta kayıtlı 61 tekne olmasına rağmen 112 kadar balıkçı buradan faydalanıyor. Bunun dışında diğer bölgelerden gelip uluslararası sularda balıkçılık yaparak bu barınaktan faydalanan 40 balıkçı daha var. Yeni barınak vatandaşlarımıza hayırlı olsun” diye konuştu.

Törende konuşan DLH Genel Müdür Yardımcısı Metin Tahan ise, Babakale?nin Asya kıtası ve Anadolu yarımadasının en uç noktasında kalan önemli bir yer olduğuna dikkat çekti. Babakale Balıkçı Barınağı?nın temelinin Osmanlı paşalarından Kaymak Mustafa Paşa tarafından 1679 yılında atıldığını anlatan Tahan, şunları söyledi:

“Çıkan isyan neticesinde Kaymak Mustafa Paşa öldürülünce, maalesef balıkçı barınağı 100 metre kadar sıradan taş dolgu yapılarak bugüne kadar beklemiş. 2009 yılı Ocak ayında Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan bize bu tarihi limanın iyileştirilmesi ve geliştirilmesi için talimat verdi. Biz de 18 aylık bir sürede barınağı tamamladık ve bugün açılışını yapıyoruz. Balıkçı barınağı, 575 metre uzunluğunda ana dalgakıran, eksi 240 metrelik tali dalgakıran, 50 metre çekek yeri, 348 metre eksi 2 metrelik rıhtım, 55 metre eksi 3 metrelik rıhtım ve 112 metrelik eksi 4 metrelik rıhtımı yapılarak tamamlandı. Balıkçı barınağına gırgır dahil çeşitli boylardaki 200 tekne yanaşabilecek. Ayrıca burası gemiler, yat ve teknelerinin de muhafaza yeri olacak.”

Konuşmaların ardından kurdele kesilerek barınak hizmete açıldı. Törene; Çanakkale Valisi Abdülkadir Atalık, AK Parti Çanakkale milletvekilleri Mehmet Daniş ve Müjdat Kuşku, Ayvacık Kaymakamı Yusuf Gökhan Yolcu, Denizcilik Müsteşarlığı Gemi İnşa ve Tersaneler Genel Müdürü Yaşar Duran Aytaş, Ayvacık Belediye Başkanı Ünal Şahin ile vatandaşlar katıldı.

İHA & Hürriyet

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir