BAK Projesi 22-28 Haziran Tarihleri Arasında Çanakkale ve İzmir’de

22 Haziran 2013

Batman, Çanakkale, Diyarbakır ve İzmir’den gençlerle şehirlerin hafızasına odaklanarak ortak fotoğraf ve video projeleri üretilmesini amaçlayan Anadolu Kültür ve Diyarbakır Sanat Merkezi’nin projesi BAK’ın ikinci buluşması, 22?28 Haziran 2013 tarihlerinde Çanakkale ve İzmir’de gerçekleşiyor. BAK’ın ilk buluşması, 20?24 Nisan 2013 tarihlerinde Diyarbakır ve Batman’da gerçekleşirken video ve fotoğrafla ilgilenen 18-26 yaşları arasındaki 24 genç, 5 gün boyunca şehir, hafıza, fotoğraf ve video üzerine atölyeler ve etkinliklere katılmıştı.

BAK, Türkiye’nin farklı bölgelerinden birbirinden uzak şehirlerden gelen gençlerin, yaşadıkları farklı coğrafyaları ve birbirlerini tanımalarını; bu şehirlerin hikayelerini video ve fotoğraf projeleri aracılığıyla beraber çalışarak aktarmalarını sağlayacak bir kültürel etkileşim ve ortak sanatsal üretim projesi olarak tanımlanırken projenin Çanakkale-İzmir programı kapsamında BAK katılımcısı gençlerin Çanakkaleli ve İzmirli sanatseverlerle buluşabilecekleri herkese açık üç etkinlik düzenleniyor. 22 Haziran 2013 Cumartesi akşam 19.30’da Çanakkale’de Yalı Han’da gerçekleşecek ilk etkinlikte, 2003’te bağımsız bir fotoğraf kolektifi olarak İstanbul’da kurulan NarPhotos’dan Serra Akcan ve Kerem Uzel, belgesel fotoğraf dilini kullanarak toplumsal alanı fotografik olarak anlamaya çalıştıkları projelerinden örnekler sunacak. Fransız Kültür Merkezi işbirliğiyle gerçekleşen İzmir etkinliklerinin ilki ise 24 Haziran 2013 Pazartesi günü 18.30’da yapılıyor. Birzamanlar Yayıncılık’tan Osman Köker, “19. Yüzyıldan Bugüne Batman, Çanakkale, Diyarbakır ve İzmir’de Kültürel Çeşitlilik” başlıklı sunumunda yüz yılı aşkın bir zaman diliminde bu dört şehirdeki fiziksel değişimleri, kültürel mekanları ve yok oluş süreçlerini ele alacak. Ardından, 27 Haziran 2013 Perşembe 18.30’da yine Fransız Kültür Merkezi’nde Ermenistan Türkiye Sinema Platformu’yla işbirliği içinde bir film gösterimi ve söyleşi düzenlenecek. 2008 yılında İstanbul’dan Anadolu Kültür ve Erivan’dan Altın Kayısı Film Festivali’nin girişimiyle kurulan Ermenistan Türkiye Sinema Platformu’nun desteklediği Kaybolmayın Çocuklar (Gülengül Altıntaş, 2010) ve Kunduralarımı İstanbul’da Bıraktım (Nigol Bezjian, 2011) filmlerinin gösterimlerinin ardından, yönetmenlerin katılımıyla Türkiyeli ve Ermenistanlı sinemacıların ortak yapım deneyimleri üzerine bir de söyleşi gerçekleşecek.

22?28 Haziran 2013 tarihlerinde Çanakkale ve İzmir’de gerçekleşecek atölyelerin ardından grupların yapım aşamasına hazır hale gelmesi beklendiği belirtilirken 2013 yaz boyunca projelerini hayata geçirecek gruplar sonbaharda gerçekleşecek yapım sonrası atölyenin ardından, 2013 sonunda Batman, Çanakkale, Diyarbakır, İzmir ve İstanbul’da üretimlerini sergileyecekler.

Anadolu Kültür ve Diyarbakır Sanat Merkezi tarafından yürütülen BAK projesi kapsamındaki atölye ve eğitim programları, Geniş Açı Proje Ofisi ve docİstanbul?Belgesel Araştırmaları Merkezi ile birlikte yürütülüyor. Çanakkale’de Mavitay Çocukların Kültür Evi ve İzmir’de Fransız Kültür Merkezi işbirliğiyle düzenlenen programdaki etkinlik ve söyleşiler ise NarPhotos, Yalı Han, Çanakkale Kent Müzesi, Birzamanlar Yayıncılık, Tepekule Kitaplığı, İzmir Ekonomi Üniversitesi, Ermenistan Türkiye Sinema Platformu ve Friedrich Ebert Stiftung’un katkılarıyla düzenleniyor. BAK projesi Mott Vakfı, Açık Toplum Vakfı, İsveç Başkonsolosluğu, A.B.D. İstanbul Başkonsolosluğu ve Nikon tarafından destekleniyor.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir