Bakan Akdağ’dan 400 Yataklı Hastane Müjdesi

12 Haziran 2010

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Çanakkale’ye 400 yataklı yeni devlet hastanesi yapılacağını açıkladı.

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Çanakkale’ye gelen Sağlık Bakanı Recep Akdağ, ilk olarak valiliği ziyaret etti. Çanakkale Valisi Abdülkadir Atalık ile bir süre görüşen Bakan Akdağ, Atalık’ın Sağlık Bakanlığı Müsteşarı olarak görev yaptığı dönemde sağlıkta dönüşüm programına büyük katkılar sağladığını belirterek, “İllerimizde sağlıkta dönüşüm programının nereye geldiğini tespit etmek üzere değerlendirme toplantıları yapıyoruz. Çanakkale’de de bu toplantılardan birini yapacağız. Ayrıca sağlık personeliyle de bir toplantı yapacağız. Bu, sağlık personelimizin geri bildirimini doğrudan kendi bakanına yapmasını kolaylaştıran ve benim çok yararlı bulduğum toplantı olacak” dedi.

Akdağ, Çanakkale’ye verdikleri sözlerin büyük kısmını yerine getirdiklerini hatırlatarak, “Özellikle ambulans helikopterlerden birini Çanakkale’de konuşlandırdık. Bunun dışında Çanakkale’de aile hekimliği 12 Temmuz’da başlıyor. Bu arada Çanakkale’ye mutlaka yeni bir hastane yapmak istiyoruz. Mevcut hastanelerde iyileştirmeler yaptık. Ancak elimizdeki binalarda bundan daha fazlasını yapmak mümkün değil. Onun için yeni bir hastane için arsa araştırması sürüyor. Şehrin bütün dinamikleri bu işe destek olmalı. Belediyelerimiz de imar noktasında süratle hareket etmeli. Çünkü biz bu yıl yeni hastanenin ihalesini yapmak istiyoruz. 400 yataklı, tahminen 70 bin metrekare kapalı alanı olan modern bir hastane yapmak istiyoruz. Böyle bir yatırımın bugünkü değerine bakacak olursak, 70 bin metrekare kapalı alanı olacağına göre, 70 milyon lira sadece inşaat bedeli olacak. Bu kentte yaşayan her insanın böyle bir hizmete hakkı olduğuna inanıyoruz” diye konuştu.

Bakan Akdağ, ziyaret sırasında kendisine ikram edilen Lapseki ilçesinin meşhur kirazlarından yedi. Çanakkale Valisi Abdülkadir Atalık, Bakan Akdağ’a Ayvacık halısı hediye etti.

SAĞLIK BAKANI RECEP AKDAĞ YENİ YAPILACAK DEVLET HASTANESİ ALANINDA İNCELEMELERDE BULUNDU

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Çanakkale’ye yeni yapılması planlanan Kepez beldesi TOKİ konutları üzerindeki bölgede incelemelerde bulundu.

Bir dizi incelemelerde bulunmak üzere sabah saatlerinde Çanakkale’ye gelen Sağlık Bakanı Recep Akdağ öğle saatlerinde Devlet Hastanesi’nde sağlık çalışanları ile öğle yemeğine katıldı. Burada sağlık çalışanları ile sohbet etme fırsatı da Bakan Akdağ daha sonra belediye sosyal tesisleri Türkan Saylan Konferans Salonu’nda düzenlenen “Türkiye Buluşması” isimli toplantıya katıldı. Burada bir konuşma yapan Bakan Akdağ, ülke gündemi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Recep Akdağ, daha sonra şehir çıkışında Terzioğlu Vakfı’na ait TOKİ binalarının arka kesimindeki bölgede 100 dönüme yakın arazide yapılması planlanan devlet hastanesinin kurulacağı bölgede incelemelerde bulundu. Çanakkale Valisi Abdülkadir Atalık, AK Parti Çanakkale milletvekilleri Mehmet Daniş ve Müjdat Kuşku ile İl Sağlık Müdürü İlhan Güney’in de katıldığı incelemelerde yeni kurulması planlanan hastane bölgesinin uzak olduğunu ifade eden Bakan Akdağ, yetkililere sitemde bulundu. Bakan Akdağ, İl Sağlık Müdürü İlhan Güney’e kurulması planlanan hastane alanının kuş uçuşu uzaklığını da sordu. Güney, il merkezine uzaklığın 5,7 kilometre olduğunu söylemesi üzerine Bakan Akdağ, “Çok uzak” demek zorunda kaldı. Bakan Akdağ, Çanakkale’nin yeni bir devlet hastanesine ihtiyacının bulunduğunu da belirterek, “Kentin bütün dinamikleri bu işe destek olmalı. Belediyelerimiz de imar noktasında süratle hareket etmeliler. Çünkü biz bu yıl yeni hastanenin ihalesini yapmak istiyoruz. 400 yataklı hastanemizin temelini bu yıl içinde temelini atmayı planladığımız hastanemizi 3 yıl içinde hizmete açmayı planlıyoruz” dedi.

SAĞLIK BAKANI’NDAN BELEDİYE BAŞKANI’NA İLGİNÇ KÖPEK UYARISI

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, kuduz vakalarını önlemek için köylerden getirilerek şehir merkezlerine bırakılan köpeklerle ilgili belediyeleri göreve çağırdı.

Çanakkale temasları sırasında Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ı da ziyaret eden Sağlık Bakanı Recep Akdağ, son yıllarda içme suyu konusunda belediyelerle il özel idarelerin gösterdikleri çabaları takdirle karşıladıklarını belirterek, “Bunun dışında bir de sokak köpeklerinin steril hale getirilmesi, yani kısırlaştırılması ve aşılanması çok önemli. Burada da her yıl on binlerce kişi şüpheli ısırıktan dolayı kuduz aşısı olmak zorunda kalıyor. Çok nadiren de olsa kuduza yakalanan vatandaşlarımız oluyor. Bunun da ilacı, sokak havyanlarının, sokak köpeklerinin aşılanması ve kısırlaştırılmasıdır. Bu görev, belediye sınırları içerisinde belediyelere, belediye sınırları dışında da özel idarelere aittir” dedi.

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, belediyeler olarak bu konularla yakından ilgilendiklerini belirterek, “Bizler mümkün olduğunca hayvan barınaklarında bu hayvanların bakımları konusunda çaba gösteriyoruz. Ancak burada köpeklerin üremesi ve çoğalması, ilimizdeki köpeklerin kendi içlerinde üremesinden kaynaklanmıyor. Bu köpekler kırsaldan gelip, hatta getirilip bırakılan köpeklerden oluşuyor. Burada bir yasayla köylerdeki köpeklerin kayıtlarının oradan başlamaması konusu ele alınabilir diye düşünüyorum” diye konuştu.

Bakan Akdağ, “Yasalar var. Bunu tamamen muhtarlara yükleyemeyiz. Bu il genel meclisleri ile belediyelerin işi. Bu köpekleri belediye sınırlarına getiriyorlarsa ya sokmayacaksınız, bekçi tutacaksınız ya da sınırınız içine girmişse gerkeni yapacaksınız” dedi.

Şaşıran Gökhan, bu sözler karşısında, “Olur mu öyle şey?” demek zorunda kaldı.

SAĞLIK BAKANI’NDAN HAKİMLER VE SAVCILARLA İLGİLİ ŞOK SÖZLER

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, muayene ve tedavi olmak için hastanelere gelen hakim ve savcıların, çeşitli sebeplerle tartıştıkları doktorları gözaltına aldırdıklarını söyledi.

Çanakkale’de sağlık çalışanları ile ile ilgili düzenlenen toplantıya katılan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, burada yaptığı konuşmada, her zaman sağlık çalışanlarının yanında olduğunu belirterek, “İlk defa kamuoyunun önünde burada ifade ediyorum. Bu meseleyi araştırıyorum da. Benim üzüldüğüm bir mesele var. Sık olmasa da bazen değerli savcı ve hakimlerimiz, bir hastanede bir hekimle tartıştıklarında… Bakın tartıştıklarında diyorum. İnsanlar birbirleri ile tartışabilirler. Bu hekimlerin gözaltına aldırıldıkları oluyor. Nadiren de olsa bununla karşılaşıyoruz. Bu şekilde gözaltına alınan hekimlerden bugüne kadar bir şekilde yargılanan ve hüküm giyen ben işitmedim. Ancak bir fiili durum oluşuyor, o hekim birkaç saat veya bir gece gözaltında kalmış oluyor” dedi.

Bizzat şahit olduğu bazı olaylar olduğunu anlatan Akdağ, “Ben şöyle bir soru sordum, şimdi kamuoyunun önünde de soruyorum: İki insan tartıştığı zaman, bazen birisi haksızdır, diğeri hakaret etmiştir. Bazen de karşısındaki ona hakaret etmiştir. İki insan tartıştığı zaman bu hakaretin bir tarafı olur. Acaba herhangi bir biçimde bu tartışmalardan dolayı bir savcı veya hakim gözaltına alınmış mıdır Türkiye Cumhuriyeti tarihinde? Böyle bir ihtimal var mı? Yok. O zaman neden bu iş için bir doktor gözaltına alınabilir? Yanlış davrandığını varsayalım. Hakaret ettiğini varsayalım. Demek ki sistemde aksayan bir şeyler var. Sistemde istismar edilen bir şeyler var. Şundan emin olunuz ki, bu anlamda sağlık çalışanlarının vatandaşa hizmet etmesi ve sistemin böyle kurgulanması için ben bugüne kadar çok mücadele ettim. Ama sağlık çalışanlarına karşı da önyargılı, baştan suçlayıcı veya onları töhmet altında bırakıcı ne olursa bundan sonra da onunla mücadele etmeye devam edeceğim” diye konuştu.

BAKAN AKDAĞ’DAN GAZZELİ KALBİ DELİK BEBEKLE İLGİLİ AÇIKLAMA

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, ambulans uçakla Gazze’den Türkiye’ye getirilmesi planlanan kalbi delik Sirac Ala Ebu Carad isimli bebeğin İsrail tarafından tedavi edileceğinin açıklandığını söyledi.

Çanakkale’de açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Gazze’de Sirac Ala Ebu Carad adlı bebeğin sağlık durumunu öğrenmelerinin ardından Türkiye Cumhuriyeti olarak bu bebeğin yaşatılması için bütün imkanların seferber edildiğini ifade ederek, “Bundan birkaç gün önce Gazze’de kalp ameliyatı gereken bir bebek olduğunu öğrendik. Biz onu Türkiye’ye getirip tedavi etmek için talip olduk. İsrail yönetimi bunun üzerine bebeği kendi hastanelerine alarak ameliyat yapma kararı aldı. Tabii burada böyle imkanlar oluşunca İsrail yönetimi de bazen mecburen böyle kararlar almış oluyor. Onlar bizim bu bebeği hemen alıp getireceğimizi anlayınca muhtemelen böyle bir davranış içine girdiler. Bu da iyidir. Bebek sağlığına kavuşun, mesele değil. Bizim müdahalemiz böyle bir sonuç ortaya koydu. Biz böyle bir haber alınca bebeğe hemen talip olduk. ‘Hava ambulansımızla Türkiye’ye getirelim ve tedavisini yapalım’ dedik. İsrail yönetimi de derhal bebeği alarak tedavisine başladı” dedi.

Bakan Akdağ, Türkiye’nin bölgenin büyük devleti olduğunu gösterdiğine dikkat çekerek, “İsrail saldırısından sonra yaralılarımızın hakikaten çok başarılı bir operasyonla Türkiye’ye süratle getirilmesi, tedavilerinin yapılması, hava ambulanslarının bu işte kullanılmış olması çok önemlidir. Biz büyük bir ülkeyiz, büyük bir milletiz. Yakışan budur. Geçmişte olsaydı böyle durumlarda elimizi koynumuza koyup çaresizlik içinde beklerdik. Daha önceki yönetimlerde bu böyleydi. Avrupalı ülkelerin insanlarına da gıpta ederdik. Artık bu böyle değil” diye konuştu.

SAĞLIK BAKANI’NDAN CHP LİDERİ KILIÇDAROĞLU’NA ÇAĞRI

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, kamuoyunda “Tam Gün Yasası” olarak adlandırılan üniversite ve sağlık personelinin tam gün çalışması ile ilgili kanunun Anayasa Mahkemesi’ne götürülmesini eleştirerek, “Eğer Sayın Kılıçdaroğlu farklı ve halkçı bir lider olduğu iddiasındaysa derhal bu itirazlarını geri çekmelidir” dedi.

Çanakkale’de AK Parti il binasını ziyaretinde açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, “Maalesef ana muhalefet partimiz bir klasiği yeniden yaşattı ve Tam Gün Yasası’nı Anayasa Mahkemesi’nin önüne götürdü. Ben inanıyorum ki Anayasa’ya uyuşmazlık açısından hiçbir problem taşımayan bu kanuna Anayasa Mahkemesi herhangi bir müdahalede bulunmayacaktır. Bu yasa halkın yararınadır. Burada Cumhuriyet Halk Partisi’ni anlamak mümkün değil. Eğer Sayın Kılıçdaroğlu, “Ben farklı ve halkçı bir liderim” diyorsa derhal bu itirazlarını geri çekmelidir. Bu kendisi için bir fırsat. Şu ana kadar halkçılık konusunda inandırıcılığı hiç olmadı. Başından hemen faullü oynamaya başladılar. Kendi arkadaşlarına karşı vefa duygularını gördük. Sayın Kılıçdaroğlu, kanunu Anayasa Mahkemesi’ne götürdükleri için hem halktan özür dilemeli hem de başvuruyu geri çekmelidir” diye konuştu.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir