Bakan Eroğlu: “Çanakkale’nin Adı Sanı Bile Bilinmiyordu…”

Bakan Eroğlu: “Çanakkale’nin Adı Sanı Bile Bilinmiyordu…”
13 Mart 2010

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, bugüne kadar Çanakkale’nin adının sanının bile bilinmediğini ifade ederek, “Nereden nereye geldiğimizin bilinmesi gerekir. Çanakkale’nin eski durumunu bilen bir kişi olarak şunu söylemek istiyorum. Çanakkale’nin adı sanı bile yoktu. Şu an bölgeye 3 milyon ziyaretçi geliyor” dedi.

Bakan Veysel Eroğlu, Çanakkale’de koordinasyon kurulu toplantısına katıldı. Bakanlık müsteşarları, Çanakkale Valisi Abdülkadir Atalık, AK Parti milletvekilleri Mehmet Daniş ve Müjdat Kuşku, kaymakamlar ve daire müdürlerinin katıldığı toplantının ardından basın toplantısı düzenleyen Bakan Eroğlu, 2009 yılında yapılan yatırımlar hakkında bilgi verdi.
Çevre ve Orman Bakanlığı’nın 2009 yılında Çanakkale’ye 154 milyon TL’lik yatırım yaptığını hatırlatan Eroğlu, 2010 yılında da bu yatırımların artarak süreceğini söyledi. Çanakkale’de Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’ndaki çalışmalarla ilgili yapılan eleştirilere kızan Eroğlu, bu zamana kadar Çanakkale’nin adının sanının bile bilinmediğini iddia ederek, “Nereden nereye geldiğimizin iyi bilinmesi gerekir. Çanakkale’nin eski durumunu bilen bir kişi olarak şunu söylemek istiyorum. Çanakkale’nin adı sanı bile yoktu. Şu an bölgeye 3 milyon tane ziyaretçi geliyor. Bu bölgede mezarlıklar yapıldı, yollar yapıldı. Bütün imkanlar o bölgedeki vatandaşlara sunuldu. Gelibolu Yarımadası’nda 3 haneden birisine orada doğrudan iş veriyoruz. Tabii eksiklikler olabilir. Çünkü mükemmelin daha mükemmeli var. Ben de en mükemmelci bir kişiyim. Eksiklikler var. Onları da dikkate alacağız. Ama bunları görürken nereden nereye geldiğimizi de takdir etmek lazım. Aksi takdirde insanların şevki kırılıyor. Anzaklar ile ilgili yolun yapımı konusunda ne gibi sıkıntılarla karşılaştık, neredeyse bu devletler arasında mesele haline geldi. 6 senede bu sorunu çözebildik” dedi.

Eroğlu, Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’na modern simülasyon merkezi yapılması konusunda proje yarışmasının sonuçlandığını anlatarak, “Simülasyon merkezi projesi yarışma ile belirlendi. Bu jüride bütün üniversitelerimizden, Genelkurmay’dan, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na kadar çeşitli kuruluşların temsilcileri vardı. Bu işi bilen jüri tarafından simülasyon merkezi konusunda birinci proje seçildi. Ancak tatbikat projesi hazırlanırken diğer ikinci, üçüncü ve mansiyon alanların da güzel fikirlerinin buraya monte edilmesini sağladık. Yatırım programında parası var. Kamu İhale Kurumu’nda da önceki hafta yayınlandı. Artık firmaların tekliflerine açık halde bekliyoruz. Biz burada modern, dünyanın belki teknolojik açıdan en ileri iyi tanıtım merkezini ve simülasyon merkezini kesinlikle kuracağız” diye konuştu.

Bakan Eroğlu, Kazdağları’nda maden aranmasıyla alakalı olarak ise şunları söyledi:

“Kazdağları’nda flora ve fauna açısından zengin olan kısım milli park. Milli parklarda maden aranmasına kesinlikle müsaade etmiyoruz. Onu özellikle belirteyim. Bu bazen yanlış anlaşılıyor. Kazdağları Milli Parkı koruma altındadır. Korunmuş alandır. Dolayısı ile orasını koruyacağız. Bunun dışında diğer alanlarda eğer vahşi madencilik değil de çevreye hassas madencilik yapmak istiyorlarsa tabii ülkemizdeki doğal kaynakların korunması ve çıkarılması ile ekonomiye kazandırılması konusunda onlara müsaade edeceğiz. Zaten milli parklarla maden aramaya müsaade edilmiyor. Diğer alanlarda müsaade edilen yerlerde de vahşi madencilik değil, çevreyle uyumlu madencilik yapılacak. Bu konuda her türlü tedbiri alıyoruz.”

“YARGI KARARLARINA UYMAK ZORUNDAYIZ”

Çanakkale’de Orman Bölge Müdürlüğü’nde müdür değişimleri konusunda basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Bakan Eroğlu, Musa Akşan ile Mustafa Demirel’in idare mahkemesi kararı ile sürekli yer değiştirmesinin yargı kararları doğrultusunda yapıldığını ifade ederek, “Yargı ne karar verirse onu uygulamak zorundayız. Burada rekora doğru gidiyoruz. Doğru. Şu anki müdürümüz Mustafa Demirel gerçekten çok çalışkan. Geçen sene Çanakkale’de destan yazdı. Bu kararlarla ilgili bir şey söylememiz doğru olmaz. Çünkü yargı kararlarına uymak zorundayız” dedi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir