“Barış” İçin Koştular

04 Ekim 2015

Çanakkaleli turizmciler GTP Turizm Ortakları Armağan Aydeğer, Ahmet Çelik ve Ziya Artam’ın öncülüğünde Çanakkale Savaşları’nın 100. yıldönümü kapsamında projelendirilen ve Turkcell’in ana sponsorluğunda Gelibolu Yarımadası’nda gerçekleştirilen “Turkcell Gelibolu Maratonu” “Barış İçin Koşuyoruz” sloganıyla yapıldı.

Yaklaşık bin 500 sporcunun katıldığı maratonda birinciliği 28 yaşındaki Kenyalı sporcu Benard Kipkemoirotich 2 saat 24 dakika 39 saniyelik derecesiyle kazandı. Tarihi yarımadada yabancı atletlerin de katıldığı halk koşusu da dahil olmak üzere 4 kategoride gerçekleştirilen yarışmada sporcular birbirleri ile kıyasıya yarıştı. Bu yıl ilk kez yapılmasına rağmen büyük ilgi gören maratonda 42 kilometre 195 metrelik parkuru 28 yaşındaki Kenyalı sporcu Benard Kipkemoirotich ilk sırada tamamlayarak birinci oldu. Yarışmada ikinciliği 2 saat 25 dakika 38 saniyeyle Bekir Karayel, üçüncülüğü de 2 saat 26 dakika 17 saniyeyle Assefa Argachew Tola kazandı. Maratonda 21 kilometrelik bölümde ise erkekler kategorisinde Tsedat Abeje Ayana birinci olurken; Gojjam Belayineh Ayaye ikinci, Yohannisbekele Jida da üçüncü oldu. Aynı kategoride kadınlarda Risper Chebet birinci, Meseret Kitata Tolwak ikinci ve Denbeli Chefoshuk da üçüncü oldu. 10 kilometrelik mesafede ise birinciliği Hollanda’dan katılan Ahmet Tek elde ederken, Murat Yılmazer ikinci, Darraghflynn da üçüncü oldu.Aynı kategorinin kadınlar branşında ise Kumsal Pınargözü birinci, Emel Öznur Tellici ikinci, Buse Aygün de üçüncü oldu. Yarışma sonunda Maraton yarışlarındaki birinciye 10 bin, ikinciye 5 bin, üçüncüye 3 bin, dördüncüye 2 bin ve beşinciye de bin Dolar para ödülü verildi. Ödül töreni ise Gelibolu Yarımadası’nda Şehitler Abidesi’nin ön kısmında gerçekleştirildi.

“Turkcell Gelibolu Maratonu Geleneksel Hale Gelecek”
Yarışma sonunda resmi twitter hesabından açıklamalarda bulunan Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu ise “Turkcell Gelibolu Maratonu”nu geleneksel hale getirerek dünyada önemli maratonlar arasına sokmayı hedeflediklerini belirterek; “Bu yıl ilk defa düzenlenen Turkcell Gelibolu Maratonu, Gelibolu Yarımadası’nın tarihi parkurunda bugün gerçekleşti. 100 yıl önce büyük kayıpların yaşandığı bu topraklarda; dünyanın dört yanından atletler barış içinde, omuz omuza koştular. Hedefimiz, Turkcell Gelibolu Maratonu’nun geleneksel hale gelerek Tokyo, Berlin, New York gibi dünyaca ünlü maratonlar arasında yer alması” dedi.

[Kaynak: canakkaletravel.com]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir