Barış Karayazgan Çocuklarla Buluştu

14 Mart 2011

Çanakkale Belediyesi, Mavitay Çocukların Kültür Evi işbirliğiyle gerçekleştirilen Çanakkale Yazar ve Sanatçı Buluşmaları kapsamında 13 Mart 2011 tarihinde plastik ve görsel sanatlar alanında çalışmalar yapan Barış Karayazgan çocuklarla buluştu.

Çocuklarla sanat üzerine söyleşinin gerçekleştirildiği etkinlikte Barış Karayazgan sanatla nasıl tanıştığını, bugüne kadar yaptığı işleri ve deneyimlerini çocuklarla paylaştı.

Barış Karayazgan kimdir?
Barış Karayazgan’ın üç yaşında renkli hamur ile hayvanlar, lego ile uzay gemileri yapmakla başlayan sanata ilgisi lise yıllarında da sanat festivallerine ve karma sergilere katılarak devam etti. 1992 yılında girdiği Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü’nün ardından 1999-2003 yılları arasında sanat eğitimine Amerika Birleşik Devletleri’nde devam etti. Pennsylvania Academy of Fine Arts – Philadelphia’dan “Post Baccalaureate” derecesi (2000), Fulbright Bursu kazanarak okuduğu State University of New York – Albany’den ise Master of Fine Arts (MFA) derecesi (2003) aldı. Halen Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümünde doktora çalışmalarına devam ediyor. Değişik çalışmaları Türkiye (özel koleksiyonlar), ABD (Albany Uluslararası Havaalanı, Siena College) ve Macaristan’da (Budapeşte) sergilenmektedir.

1996 yılından itibaren değişik ortamlarda (okullar, sanat merkezleri, sanat kampları, vb.) sanat eğitmenliği yaptı. ABD’de “3-18” yaş grubuna ve yetişkinlere aralarında Lakeland Montessori okulu, Spring Hill Waldorf okulu ve Pennsylvania Academy of Fine Arts Fakültesi ve Müzesi de olmak üzere değişik sanat ve eğitim kurumlarında 4 yıl boyunca sanat eğitimi verdi; atölye çalışmaları düzenledi. Şimdi de PACE’de çocuklar ve yetişkinlerle sanatın ve yaratıcılığın sonsuzluğunu keşfetmeye devam ediyor…

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir