Barış Petekleri, Halk Bahçesi’nde Ziyarete Açıldı

28 Nisan 2015

Çanakkale Belediyesi işbirliği ile ressam Gülsen Zengin’in projelendirdiği ve küratörlüğünü de üstlendiği “Barış Petekleri” isimli serginin açılışı 25 Nisan tarihinde Halk Bahçesi’nde gerçekleşti.

Tüm dünya ülkelerine yapılan çağrı doğrultusunda, 24 ülkeden ve Türkiye’nin çeşitli illerinden katılan akademisyen ve profesyonel sanatçının toplam 656 eserinden oluşan Barış Petekleri’nin açılışına Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve eşi Hale Gökhan başta olmak üzere yurt dışı ve yurt içinden çok sayıda sanatçı ve sanatsever katıldı.

Açılışta bir konuşma yapan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan; “Barışın Kenti’nde, böyle bir sergiye ev sahipliği yapmaktan dolayı çok mutluyuz. Bu kent, barışa ve barışseverlere her zaman kucak açmıştır, bundan sonra da açacaktır. Barışın olduğu her yerde varım ve bu yöndeki her türlü etkinliği desteklerim” diye konuştu.

Proje küratörü Gülsen Zengin ise, “Biz sanatçılar arılar gibiyiz. Dokunuşlarımızla çeşitliliğe, sürekliliğe, canlılığa katkı sağlarız. Dünya barışı için çalışır üretiriz ve üretmeye devam ederiz. Atatürk’ün Anzaklara yönelik ‘nlar bizim evlatlarımız’ şeklindeki yaklaşımı savaşan, merhameti azalan dünyaya bir mesajdır ve çıkış yolumuzdur. Bu anlamda Barış Petekleri, arı ve bal konseptinden yola çıkarak planlanmıştır. Barışın sağlanması kadar korunmasının, sürekliliğinin ve sürdürülebilirliğinin de önemi burada ortaya çıkmaktadır. Evrensel barışı kuvvetlendirmek ve ona katkıda bulunmak, tek amacımız” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından halk oyunları gösterisi sunumu yapılırken, katılımcılar da Barış Petekleri sergisi gezerek bilgiler aldı.

[canakkale.bel.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir