“Barışa, Üretime, Özgürlüğe, Çevrenin Korunmasına Vurgu Yapacağız…”

20 Aralık 2014

Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Üzen, Türkiye’nin Aralık ayı başından itibaren dönem başkanlığını devraldığı dünyanın en büyük 20 ekonomisinin oluşturduğu G20 ülkelerinin iş dünyası temsilcilerinden oluşan B20 grubunun Türkiye açılış ve bilgilendirme toplantısına katıldı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından ülkemizdeki oda ve borsa başkanlarına hem G20 hem de B20 grubunun çalışmaları, programları hakkında bilgi vermek üzere düzenlenen bilgilendirme toplantısına Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan da katılırken ve Türkiye’nin hem makro düzeyde hem de küresel düzeyde yapacağı faaliyetler ve üstlendiği sorumluluk hakkında oda ve borsaların başkanlarına bilgi verildi.

Toplantının içeriği ve B20 grubunun çalışmaları hakkında basına bir açıklama yapan Borsa Başkanı Kaya Üzen şu değerlendirmelerde bulundu:

“Malumunuz 2015 ülkemiz için özellikle de Çanakkalemiz için çok önemli bir dönemeç. Çok önemli fırsatlar, tanıtımlar ve organizasyonlarla dolu bir yıl. 2015 yılında Çanakkale Zaferinin 100. Yılını idrak edeceğiz. Ülkemiz yine 2015 yılı için G20 dönem başkanlığını Avustralya’dan devraldı. Ülkemizin düşüncelerini, tezlerini, tanıtımını en üst düzeyde, en geniş kapsamlı olarak yapacağız. Barışa, üretime, özgürlüğe, çevrenin korunmasına vurgu yapacağız. Ülkemiz için çok önemli bir lobi ve tanıtım yılı olacak. İlimiz Çanakkale’de ulusal ve uluslararası düzeyde ve birçok üst düzey toplantıya ev sahipliği yapacağız. Ülkemizin dünyanın birinci liginde yer alması, fikirlerimizin, düşüncelerimizin, değerlerimizin, markalarımızın tanıtılması ve firmalarımızın bu ligde küresel oyuncu olması için elimizden geleni yapacağız”

“2015 hem barışın hem de ticaretin dostluğun bir arada konuşulduğu çok önemli bir yıl olacak”

“G20 ülkeleri dünya ekonomisinin %85’ini yönetiyor. Dünya nüfusunun 2/3’ü G20 ülkelerinde yaşıyor. Kurumsal olarak orada Avrupa Birliği de temsil ediliyor. Üst gelir gruplarına, üst tüketim gruplarına sahip ülkeler. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin hem daimi üyelerinde hem de geçici üyelerinde bu ülkeler temsil ediliyor. Dünya medyasının çok önemli bir kısmı G20 ülkelerinin elinde. Dünyanın siyasi, ekonomik ve askeri gücünün çok önemli bir bölümünü bu ülkeler elinde tutuyor.
Ancak burada şunu unutmamamız lazım. G20 grubu siyasi açıdan ne kadar güçlü ve etkili ise bu gücün en önemli kaynağı olan bu ülkelerde katma değer üreten ve tüm dünyaya satan iş dünyası da aynı oranda etkilidir. Hatta dünyanın birçok küresel şirketinin etkisi çok zaman siyasi liderlerin önüne geçmektedir.
Bu nedenle G20 grubunun iş dünyasını temsil eden B20 grubu çok önemli ve lobi gücü yüksek bir organizasyondur. Bu grubun ülkemizde çalışmalarını ve koordinasyonunu özel sektörün temsilcisi olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği yapacaktır. B20 grubunun Türkiye bağlantılarında ve çalışmalarında ana eksen ve sorumluluk TOBB üzerinde yani bizlerin oda ve borsaların üzerinde olacaktır. Ülkemiz özel sektörü son yıllarda uluslararası kuruluşlarda, kurumlarda çok üst düzeylere gelmeye başladılar. AB ülkelerinin oda ve borsalarının birliği olan Eurochambers’ta TOBB Başkanımız Rifat Bey Başkan Yardımcısı. İslam Ülkeleri Ticaret ve Sanayi Odalarında, Dünya Ticaret Örgütünde ve diğer birçok kuruluşta TOBB çok etkin ve aktif.
Ülkemizin etrafı ateş çemberi içinde iken Türk özel sektörünün böyle başarılı çalışmaları üstlenmesi, dünya ölçeğinde söz sahibi olması bizler için, kurumlarımız ve ülkemiz için bir övünç kaynağıdır.
Şimdi TOBB bu etkisini ve gücünü küresel düzeyde B20 grubu ülkelerinin üzerinde de gösterecektir. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin bu gücü ve etkisi ülkemiz özel sektörü olarak, oda ve borsaları olarak bizlere, illerimize ve özel sektör kuruluşlarımıza yansıyacaktır. 2015 bu anlamda hem barışın hem de ticaretin dostluğun bir arada konuşulduğu çok önemli bir yıl olacaktır.
B20 bilgilendirme toplantısında hem Başkanımız Rifat Bey hem de Sayın Başbakan Yardımcımız Ali Babacan yapılacak çalışmalar, beklentiler, organizasyonlar konusunda bizlere fikirlerini, görüşlerini anlattılar. Bu çok anlamlı ve fırsatlarla dolu yılın çok iyi değerlendirilmesi, çok başarılı ve etkili olabilmemiz için neler yapmamız gerektiğini, nasıl hazırlanmamız gerektiğini anlattılar.
Bu konuda bizlere verilen bilgilerden en önemlisi ise ülkemizin önde gelen 100 firmasının yöneticilerinden oluşan ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimizin öncülüğünde kurulan ‘İş Dünyası Liderler Forumu’ hakkında bilgi verildi. Bir strateji takımı, bir lobi heyeti olarak görev yapacak olan bu forumun çalışmaları hakkında da bizlere oda ve borsa başkanlarına bilgi verdiler.”

“G20’nin toplantılarının Çanakkale’de düzenlenmesi çok anlamlı ve çok etkili olur”

“Hem G20’nin toplantılarının hem de Çanakkale Zaferinin 100. Yılı toplantılarından birkaç tanesinin aynı anda ve aynı konsept altında Çanakkale’de düzenlenmesinin çok anlamlı ve çok etkili olacağını düşünüyorum. Çünkü savaşa katılan ülkelerin önemli bir kısmı aynı zamanda da G20 grubun üyesi. Bu ülkelerin iş dünyası temsilcilerini, üst düzey temsilcilerinin toplantılarının birkaç tanesinin ilimizde düzenlenmesi dünyaya hem barış vurgusunu hem de küresel ticaretin önemi vurgusunu yapacaktır.
Çanakkale’nin bu organizasyonu yapacak güçte olduğuna inanıyorum. TOBB ve ilgili kamu kurumlarımızın ortak çalışması ve koordinasyonu ile böyle anlamlı ve başarılı organizasyonlara imza atacağımıza inanıyorum.
Bu vesileyle bizlere B20 faaliyetleri hakkında bilgi veren ve fikirlerini bizlerle paylaşan başta Başkanımız Rıfat Bey ve Sayın Bakanımız Ali Babacan olmak üzere, TOBB üst yönetimine, oda ve borsalarımızın değerli yöneticilerine teşekkürlerimi sunuyorum. 2015 yılının ilimiz ülkemiz ve kurumlarımız için başarılı, verimli ve huzur dolu bir yıl olmasını temenni ediyorum”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir