Başbakan Davutoğlu Çanakkale’ye Geliyor

17 Mart 2015

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 18 Mart Şehitleri Anma ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 100. yıl dönümü sebebiyle yapılacak törenlere katılacak.

Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulmasıyla başlayacak. Ardından saat 09.30’da Çanakkale 18 Mart Stadyumuna geçilecek. Buradaki törenler, Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Hasan Nihat Doğan ve Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, 1994 yılında TBMM tarafından çıkarılan 3972 sayılı kanunla Çanakkale şehrine verilen ve üzerinde ‘Çanakkale geçilmez’ yazan altın madalyayı Türk bayrağına takacak. Bayrak, üzerindeki madalya ile birlikte İstiklal Marşı eşliğinde göndere çekilecek. Konuşmalar, Devlet Halk Dansları gösterisi, mehter konseri ve resmigeçitle sona erecek.

Buradaki törenlerin ardından protokol mensupları, Gelibolu Yarımadası’ndaki Şehitler Abidesi’ne geçecek. Saat 13.30’da burada tören düzenlenecek. Çelenk sunumu, saygı duruşu-saygı atışı ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından günün anlam ve önemine dair konuşma yapılacak. Çanakkale Boğazı’nda Türk Deniz Kuvvetleri tarafından sunulacak resmigeçidin ardından Türk Yıldızları Şehitler Abidesi üzerinde bir gösteri sunacak. Buradaki tören, şehitler için dua okunması ve şehitlik ziyaretinin ardından sona erecek.

[canakkaleaynalipazar.com]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir