“Basın Özgürlüğü Olmadan Milli İrade Gerçekleşir Mi?”

15 Ağustos 2014

51’nci Troia Festivali kapsamında Halk Bahçesi’nde “Basın Özgürlüğü Olmadan Milli İrade Gerçekleşir Mi?” konulu bir söyleşi yapıldı. Söyleşiye Gazeteci Kadri Gürsel ve İsmail Saymaz konuk olurken söyleşinin moderatörlüğünü gazeteci Celal Başlangıç yaptı.

Söyleşide ilk olarak söz alan Gazeteci Kadri Gürsel, basının en önemli özelliğinin eleştirmek olduğunu vurgulayarak “Medya eleştirmelidir. Eleştirmeyen medya olmaz” dedi. Gürsel, bağımsız basının desteklenmesinde sivil topluma büyük iş düştüğünü ifade etti. Gürsel, konuşmasında “Türkiye’de basın özgürlüğü yoktur. Olmadığı için Deniz feneri olayından sonra Türkiye’de yolsuzluk haberi yapılmadı; ancak 17 Aralık tarihine gelindiğinde medyada yolsuzluk haberleri yer almaya başladı” dedi. Gazeteci İsmail Saymaz ise mesleki deneyimlerinden yola çıkarak hukuk sistemine eleştirel yaklaşımda bulundu. Yazdığı haber ve kitaplardan dolayı kendisine birçok dava açıldığını belirten Saymaz, her dönemde, her otoritenin bir gazetesi olduğunu vurgulayarak sistem içindeki gazetecilik mesleğini kendi deneyimlerinden örnekler eşliğinde sorguladı.

Söyleşinin moderatörlüğünü yapan Gazeteci Celal başlangıç ise şu ifadelere yer verdi:

“Basın Özgürlüğü’nü konuştukça gazetecilerin istediklerini yazma haklarını elde tutma amacıyla böyle bir talepte bulunduğumuz sanılıyor. Biz de bunların böyle olmadığını anlatmaya çalışıyoruz. Çünkü basın özgürlüğü en son gazeteciliği ilgilendiren bir meseledir. Basın Özgürlüğü aslında kamuoyunun bilgi alma hakkıyla ilgilidir.”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir