Başkan Gökhan MBA Tesisinde Test Çalışmalarını Başlattı

Başkan Gökhan MBA Tesisinde Test Çalışmalarını Başlattı
22 Eylül 2021

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, kent genelinde hayata geçirilen yatırım ve projeleri yerinde incelemek amacı ile gerçekleştirdiği teknik inceleme gezilerini aralıksız sürdürüyor.Başkan Gökhan, 22 Eylül 2021 Çarşamba günü düzenlediği teknik inceleme gezisi kapsamında ÇAKAB Havzasına hizmet verecek olan Mekanik ve Biyolojik Ayrıştırma Tesisinde (MBA) incelemelerde bulundu. Düzenli depolama alanı içerisinde yer alan tesiste düzenlenen inceleme gezisinde Başkan Gökhan'a SUEZ Bölge Direktörü Xavier Prud'homme, SUEZ Çanakkale Genel Müdürü Metin Suadiyeli, ÇAKAB Birlik Müdürü Aysun Kavcar'ın yanı sıra teknik ekip de eşlik etti.Tesiste düzenlenen teknik inceleme gezisi kapsamında mekanik ve biyolojik arıtma sisteminin test çalışması da düzenlendi. İlk test çalışması, Başkan Gökhan'ın butona basması ile başladı. Sistemin devreye girmesi ile beraber tesis içerisinde gezerek sistemin çalışma prensibi ve işleyişini inceleme fırsatı bulanBaşkan Gökhan, ayrıştırılan atıkların nasıl depolanacağına ilişkin de bilgi edindi.

Mekanik ve Biyolojik Ayrıştırma Tesisi Hakkında

Sıfır Atık Projesine paralel olarak, %100 geri dönüşüm hedefi ile tüm ÇAKAB Havzasına hizmet verecek olan Mekanik ve Biyolojik Ayrıştırma Tesisinin (MBA) ileri tarihte düzenlenecek devreye alma işlemi öncesinde tesis sisteminin test edilmesi amacıyla; 22 Eylül Çarşamba günü itibari ile atık besleme testleri başlamıştır.Kentsel Katı Atık için 45tonsaat, Ambalaj Atıkları için 15tonsaat kapasiteli Mekanik ve Biyolojik Ayrıştırma Tesisi, testler tamamlandıktan sonra %100 kapasite ile devreye alınacaktır.

Çanakkale Entegre Katı Atık Yönetimi kapsamında Mekanik ve Biyolojik Ayrıştırma Tesisine ek olarak;

Depo Gazından Enerji Üretimi,Sızıntı Suyu Arıtımı,Evsel Atıkların ve Ambalaj Atıklarının Toplanması,Atıkların Düzenli Depolanması,Tıbbi Atıkların Yönetimi çalışmalarına devam edilmektedir.

www.canakkale.bel.tr
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir