Başkan Gökhan Sert Konuştu

18 Mayıs 2012

Çanakkale’de, Toplum Merkezi Kadının İnsan Hakları Eğitim Programı (KİHEP) ve Aile Eğitim Programına katılan kadınlara sertifikaların verildiği törene Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın çok sert sözleri damga vurdu.

Toplum Merkezi Kadının İnsan Hakları Eğitim Programı (KİHEP) ve Aile Eğitim Programına katılan kadınlara sertifikaları törenle verildi. Törende konuşan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, üç toplum merkezini kadınların hizmetine sunduklarını belirterek, “Tarikatlarda, cemaatlerde yalan yanlış insanların güdümünde ezilip kalmamanız ve özgür kadın olmanız için bu merkezleri sizin emrinize sunduk” dedi.

Yıl içinde Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nce, Toplum Merkezi Kadının İnsan Hakları Eğitim Programı (KİHEP) ve Aile Eğitim Programına katılan kadınlara sertifika verilmesi için Barbaros Toplum Merkezi’nde tören düzenlendi. İl Müdür Yardımcısı Serap Çağlar’ın katıldığı sertifika törenine gelen Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, il müdürü ve bir vali yardımcısının törene katılmamasına, ayrıca törenin geçen yılların aksine halk bahçesinde çok geniş katılımlı olması yerine Barbaros Toplum Merkezi’ne sığdırılmasına çok sert sözlerle tepkisini gösterdi.

Geçen yıl halk bahçesinde 3 bin kişinin katılımıyla törenin yapıldığı bilgisini alan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, “Bu yıl bu şekilde uygun görmek işi savsaklamak demek. Yani aslında biz bu işi istemiyoruz, bizim kadınlarımızın eğitilmesini canımız çekmiyor demektir. Kadınlarımızı bir araya getirip çocuklarıyla, aileleriyle kentin halk bahçesinde etkileşim içerisinde bir yıllık emeklerini topluma sunmalarını uygun bulmuyoruz demek. Maalesef bu anlayış bugün egemen olmaya çalışıyor bu topluma. Biz de tam tersine Çanakkale’de üç toplum merkezini Çanakkale Belediyesi olarak tahsis ettik. Hiçbir aşamasında değerli hanımefendiler sizleri rahatsız etmemişimdir. Çünkü ben bu işi siyaset olsun diye yapmıyorum. İnandığım için yapıyorum. Sizleri sevdiğim için yapıyorum. Çünkü sizler ki hepiniz bir aile parçasısınız. Sizler mutlu olursanız bizde toplum olarak mutlu oluruz. Barış aileden başlar. Biz sosyal hizmet uzmanlarıyla birlikte burada sizlerin önemli bir bölümünüzün yeterli eğitim düzeyini yakalayamamış olmanızdan, kentin dışından gelmiş olarak bir kent yaşamında insan hakkı, kadın hakkı, aile hakkı olarak haklarınızı öğrenmeniz, yani birey olarak bu kentte var olmayı öğrenmeniz için sizlere bu mekanları sunduk. Başkalarının güdümüne girmemeniz, yanlış yollara girmemeniz, sağda solda tarikatlarda, cemaatlerde yalan yanlış insanların güdümünde ezilip kalmamanız, özgür birey olmanız, kadın olmanız için bu merkezleri sizin emrinize sunduk” dedi.

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, sertifika törenine sadece İl Müdür Yardımcısı Serap Çağlar’ın katılmasına da tepkisini göstererek, “Özellikle laf ola beri gele buraya belli sayıda hanımefendiyi toplayıp Aile Haftası dolayısıyla birer plaket veriverin ve birde başkanı çağrı verin düşüncesi çok yanlış. Hiç olmazsa buraya bu işten sorumlu bir vali mavini, İl Müdürü Ersin Fırat, kendi gelmeliydi. Beni de böyle dandik, laf ola beri gele kadınları kandıran törenlerde kullanmamalıydı” dedi.

Salondaki kadınlara kendileriyle birlikte olmaktan her zaman onur duyduğunu belirten Başkan Gökhan, “Çünkü ben sizin Başkanınızım. Ben yöneticiniz falan değilim. Ben sizin temsilcinizim. Her biriniz benim, ben her birinizim. O bakımdan bir kere müsterih olun. Bu sistem engellenmeye çalışsa dahi, görevim boyunca bu mekanları Çanakkale’nin kadınlarına kapasitelerini geliştirmek için kullanacağım” dedi. Kadınlar Başkan Gökhan’ın bu sözlerini alkışladı.

Kadının bir toplumun temel bireyi olduğuna da dikkat çeken Başkan Gökhan, “Bunu hem dinimiz, hem Cumhuriyetimiz, hem biz söyleriz. Kadın, ailenin temeli, üreten, doğuran, bakan, çilesini çeken, acısını çeken dertlenendir. Onun için kadınlarımızın çok fazla desteğe, ilgiye ve gelişmesine yönelik çabalara ihtiyaç var. Yaptığımız budur. Her türlü konuda sizlerin eğitimi için destek veriyoruz. Buraya internetler koyduk. Kadınlar dünyaya açılmalı diye. Yarın çocuğunun yanında eksik kalmamalı. Çocuğunu okutmalı, kızını okutmalı, kendi okumalı. Simdi laf ola beri gele ?kamu spotu’ diye televizyonda yoklama yapıyor. Çok geç. Kızlar tarlada, kızlar 14 yaşında kocada. Kızlar okutulmuyor. Kızlar köle gibi çalıştırılıyor. Bu insanlık mıdır. İnsani midir. Günah değil midir bu. Dolayısıyla biz o reklamdaki gibi tarlada, buradayım diyen çocuk değil, lisede, üniversite, buradayım diyen çocukların anneleri olmanız için sizlere bu mekanları açıyoruz. Açmaya devam edeceğiz” dedi.

[Kaynak: canakkaeninrehberi.com]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir