Başkan Gökhan, TÖMER Öğrencilerini Ağırladı

27 Nisan 2013

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan Onsekiz Mart Üniversitesi Türkçe Öğretimi Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde (TÖMER) bir yıl süre ile Türkçe eğitimi alarak, ÇOMÜ ve Balıkesir Üniversitesi’ndeki fakültelerde lisans ve yüksek lisans eğitimlerine devam edecek olan 20 farklı ülkeden yaklaşık 50 burslu öğrenciyi belediye meclis salonunda ağırladı.

Ziyarette konuşan TÖMER Müdürü Prof. Dr. Aziz Kılınç, TÖMER bünyesinde 4 binin üzerinde öğrencinin Türkçe öğrendiğini, Türkçe eğitimi veren 4 uzman hoca ve yardımcılarının öncülüğünde gelecek planlaması yapan öğrencilerin barışın kenti Çanakkale’yi tercih ettiklerini belirtti. Kılınç konuşmasında birçok ilde olmayan TÖMER’in ÇOMÜ bünyesinde yer almasının anlamlı olduğunu, Türkçe’nin dünyada değişik coğrafyalarda yaygın olarak tercih edilen bir dil olduğunu ifade etti.

Öğrencilerle tek tek tanışan Gökhan; “Çanakkale rahat ve özgür bir kent. Sizlerin kentimizde kaliteli bir eğitim alması ve rahat koşullarda eğitimlerini sürdürmesi bizim için çok önemli. Bu anlamda edindiğiniz izlenimler kentimizin ve ülkemizin tanıtımı adına çok önemli” dedi.

Somali, Orta Afrika, Jamaika, Kırgızistan, Afganistan, Endonezya, Fildişi Sahili, Azerbaycan, Bosna Hersek, Kosova gibi çeşitli ülkelerden okumak için Çanakkale’ye gelen ve yaklaşık 5 aydır Türkçe eğitimi alan öğrencilerin Başkan Gökhan’a Türkçe sorular yönelttiği ziyaret, sohbet havasında devam etti.

Ziyaret Başkan Gökhan’ın öğrencilere kentle ilgili çeşitli hediyeler vermesi ve günün anısına çekilen fotoğrafın ardından sona erdi.

[canakkale.bel.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir