Başkan Gökhan’dan ÇTSO’ya Ziyaret

25 Mayıs 2011

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Çanakkale’ye birden fazla marina yapılmasından yana olduğunu söyledi.

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’nı (ÇTSO) ziyaret eden Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Başkan Bülend Engin ve yönetim kurulu üyeleri tarafından karşılandı. Burada bir konuşma yapan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan Ticaret ve Sanayi Odası’nın yapmış olduğu çalışmaları yakından takip ettiğini belirterek, “Özellikle kısa bir süre önce ÇTSO’nun Diyarbakır’a yaptığı ziyareti çok önemsiyorum. Barış ve kardeşlik açısından bu ziyaret çok isabetli oldu. Nasıl ki, diğer ülkelerden kardeş şehirlerimiz oluyorsa bu bölgeden de kardeş kentlerimiz olmalı diye düşünüyorum” dedi.

Başkan Ülgür Gökhan, Ticaret ve Sanayi Odası’nın turizme katkı sağlamak amacıyla il merkezine Marina yapılması konusundaki çalışmalarını yakından takip ettiğini de belirterek, “ÇTSO’nun bu girişimlerini olumlu buluyorum. Ben Çanakkale’nin turizmine katkı sağlamak açısından bir tane değil, birkaç tane yat limanının yapılmasından yanayım. Bu konuda bir özel teşebbüsün Özbek altına bir yat limanı yapacağı konusunda söylemler var. Bu konu bence Kalkınma Ajansı’nın da bir sorunu. Bu projeleri herkesin desteklemesi lazım. Ben de ÇTSO’nun belirlediği yat limanı yeri konusunda olumlu görüş bildiriyorum. Yerel seçimlerden hemen sonra da bu bölgeye bir yat limanı yapılması konusunda Ulaştırma Bakanlığı’na bir müracaatımız olmuştu. Şuanki Köy Hizmetleri Müdürlüğü’nün önünden itibaren sahil bandına yat limanı yapılabilir. Çanakkale’nin turizminin gelişmesi için bu çok önemli. Burada artık birlik ve beraberlik içinde olmaz gerekiyor. Belediye, üniversite, Ticaret Sanayi Odası ve sivil toplum kuruluşları birlikte hareket ederek toplantılar yapıp bu konuda ortak kararlar almalı. Gün birlik zamanı” dedi.

ÇSTO Başkanı Bülend Engin de Çanakkale’ye Marina yapılması konusundaki çalışmalarda önemli yol kat ettiklerini belirterek, “Bu konuda biz yol gösterici bir rol üstleniyoruz. Bu konuda ÇED Firması avam projesini yapmaya başladı. Bu konuda önemini hissettiğimiz kurumların da görüşlerini alıyoruz. Örneğin GESTAŞ bunlardan birisi. En iyi yere, en iyi şekilde bu marinanın yapılması şart. ÇTSO olarak biz kendi soframıza ekmek getirmenin yanı sıra başkalarının da sofralarına ekmek götürmenin çabası içindeyiz” dedi.

“SAHİL KESİMİNE BİNA YAPTIRMAYACAĞIZ”

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, ÇTSO Başkanı Bülend Engin’in Köy Hizmetleri önünden başlayarak Kolin Hotel’e kadarki bölüme konut yapılması konusunda belediyenin görüşünü sorması üzerine ise Başkan Gökhan şu açıklamayı yaptı: “Bu konuda kesin kararlıyız. Bu sahil bandında kesinlikle konut yapımına izin vermeyeceğiz. Bu böyle bilinsin. Şuan bu bölgede yerleri olanlar bize gelip bu alana konut yapmak için izin istiyorlar. Meclisimiz de zaten bu konuda kesin kararlı ve buna izin vermiyor. Bu bölgeden yer alan bazı kesimler bekliyorlar. Bizlerde kendilerini arayıp boşuna beklememelerini ve kesinlikle bu bölgede konut yapımına izin vermeyeceğimizi kendilerine söylüyoruz” dedi.

Başkan Gökhan basın mensuplarının bölgede bulunan bu alanların kaderine terk edilmiş halinin görüntü kirliliğine sebep olduğunu da belirtmesi üzerine, “Bu konuda da gereken yapılacak” şeklinde konuştu.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir