Başkan Gökhan’dan Su Operasyonuna İlişkin Basın Toplantısı

22 Mayıs 2012

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Belediye Su ve Kanalizasyon Müdürlüğünde yolsuzluk iddiaları üzerine başlatılan operasyonu değerlendirdi.

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Çanakkale Emniyet Müdürlüğü KOM Şube ekiplerinin geçen hafta Belediye Su ve Kanalizasyon Müdürlüğüne yönelik yaptığı operasyonu ve mahkemenin verdiği tutuklama kararlarını değerlendirdi. Dosyada gizlilik kararı olduğu için içeriğiyle ilgili herhangi bir açıklama yapamayacağını belirten Gökhan, “Bu konuyla ilgili olarak kamuoyunda oluşan bazı yanlış anlamaların ya da yanlış aktarılmaya çalışılan hususların giderilmesi noktasında açıklama yapma gereği hissettim. Cumartesi gününden itibaren, yani gözaltı süreci bittikten ve kişiler savcılıktan mahkemeye sevk edilip tutuklama noktasına geldiğinden beri, Çanakkale Belediyesi’nde gerek denetmenimiz gerek hukukçularımız gerekse başkan yardımcılarımız, iddiaları açıklığa kavuşturmak için canla başla çalışılıyor. Gece geç saatlere kadar çalışmalar yapıldı. Ve bugün tutuklamalar için itiraz süresinin son günü. Elde edilen bilgi ve belgeler, avukatların kendilerine bu sabah itibarıyla aktarıldı. Bu konuda, çalışanımız olan bir arkadaşımızın yaptığı işlemlerinin tamamının yasalara uygun olduğunu ve kurumu hiçbir zarara uğratmayacak şekilde işlem yaptığını tespit ettik. Ve bu durumu da savcılığa bildirdik” ifadelerini kaydetti.

Çanakkale Cumhuriyet Başsavcısı Salih Çokal’ı ziyaret ettiğini de söyleyen Gökhan, “Dün Sayın Cumhuriyet Başsavcısına gittim, kendisine bu hususlarda detaylı inceleme yapılmadan sadece polisin bulgularıyla tutuklamaların yapılmasının adalete uygun olmadığını açıkça ifade ettim. Sistemde incelemelerimiz sürüyor. Ciddi bulgularımız var. Net bir biçimde tespit edilenler var. Yani alelacele yapılmış, yani en azından bir yerde yapılmış olan bir işlemin başka bir yere gidip gitmediğini tam tespit etmeden suçlanmış arkadaşlarımız var. Biz bunları tespit ediyoruz. Belgelerini kuruşu kuruşuna buluyoruz. Çeşitli kurum ve firmalarla ilgili söylentiler vardı. Dün de onların hepsine baktık. Onları bulduk” diye konuştu.

Belediye çalışanlarının haklarını korumak için girişimler yaptıklarını da anlatan Başkan Gökhan, “Biz Cumhuriyet Başsavcılığına da yazı yazdık. Tutuklanan arkadaşlarımızın tümünün ismini ve hangi suçlardan tutuklandıkları bilgilerini istedik. Ancak henüz başvuru dilekçemize bir cevap gelmedi. Sanıyorum ki Çanakkale Belediyesi tutuklanan elemanlarının ismini biliyordur diye düşünüyorlar. Ama biz bu arkadaşlarımızın özlük haklarını kaybetmemeleri için bu yazıları onların dosyalarına koyacağız. Burası resmi bir kurum. Burada yapılan her eylem ve işlemin bir hesabı soruluyor. Onun için bu işler böyle devam ediyor. Su Kanalizasyon Müdürlüğünde de olsa, başkanlık makamında da olsa, bir başka kurumda da olsa, burası resmi bir kurum, resmi kurumun süreci hep evraklar ve mevzuatla takip edilir. Yapılan hareket mevzuattır. Mevzuata herkes uyacak. Hayır, ilgililer bunu bildirmiyorsa bu durum kendileri açısından bir sorun. Benim açımdan bir sorun yok. Ben sorumu sormuşum, şu anda bu elemanlara bir şey yapmıyorum. Müfettiş gelip, ‘Bu adamları niye işten atmadın?’ derse ben zaten bunun ispatını yaparım. Biliyorum, insanlar içeride şu anda” şeklinde konuştu.

Başkan Gökhan, bir gazetecinin, “Hepsinin haksız yere tutuklandığını mı düşünüyorsunuz?” şeklindeki sorusuna, “Hayır. Hepsinin haksız yere tutuklandığını ben de varsaymıyorum. Çünkü bunların bir bölümünün telefon görüşmeleri var. Ama burada gerçekten haksız yere tutuklananlar da var. Bunu başsavcıya da söyledim. Bu kadar yüksek oranda, sadece iki konuyla ilgili bu kadar fazla tutuklama olmasını ben biraz abartılı buluyorum. Nitekim bir tanesini A’dan Z’ye ispatladım. Savcılığa da yolladım. 7 bin liralık bir silme işleminden dolayı tutuklu bulunan bir arkadaşın yaptığı 7 bin liralık işlemin karşılığının tamamının Çanakkale Belediyesi kayıtlarında olduğunu dün ispatladık. Başkalarını da ispatlıyoruz. Araştırmaya devam ediyoruz. Sorulan sorulardan yola çıkarak, bakalım bunu sormuşlar, ama burada ne var diye baktığımızda, onların bir kısmının yerli yerinde olduğunu görüyoruz” cevabını verdi.

Yolsuzluğa konu rakamın 3 ila 7 milyon lira arasında olması ile ilgili soru üzerine, kesin rakamın henüz tespit edilmediğini söyleyen Gökhan, Çanakkale Belediyesi’nin yıllık su gelirinin 14,5 milyon lira olduğunu kaydetti.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir