Başkan Gökhan’dan Yat Limanı İçin Referandum Önerisi

Başkan Gökhan’dan Yat Limanı İçin Referandum Önerisi
04 Temmuz 2012

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Ticaret ve Sanayi Odası’nın (ÇTSO) Sarısığlar mevkiinde yapmayı planladığı yat limanı projesi ile ilgili tartışmaların yaşandığını belirterek, “Bu konuda kararı halk vermeli. Bunun içinde referanduma gidilmeli” dedi.

Temmuz ayı Belediye Meclis toplantısında ağırlıklı olarak Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’nın Sarısığlar mevkiine yapmayı planladığı yat limanı projesi ele alındı. Kent Konseyi Başkanı Saim Yavuz’un yat limanı ile ilgili konseyin aldığı karar hakkındaki bilgilendirmesinin ardından meclis üyeleri konuşma yaptı. Saim Yavuz, Kent Konseyi olarak yat limanına karşı olmadıklarını belirterek, “Bizler yat limanının yeri konusunda endişeliyiz. Yaptığımız toplantı sonunda da Sarısığlar mevkiine yapılması planlanan ve ÇED raporu da alınan 608 yat kapasiteli limanın yapılmaması konusunda karar aldık. Katılan 58 üyemizden 53’ü yat limanının Sarısığlar mevkiine yapılmasına karşı çıkarken, 3 üyemiz yapılabileceğini belirtti” dedi.

“Mehmet Emin Şevik’in sözleri tepki topladı”
Kent Konseyi Başkanı Saim Yavuz’un konuşmasının ardından ise meclis üyeleri yat limanı ile ilgili görüşlerini bildirdi. CHP’li Meclis üyesi Celal Karakaş yat limanın Sarısığlar mevkiine yapılmasını bir cinayet olarak nitelendirirken, en uygun yerin Karacaören bölgesi olduğunu söyledi. CHP’li Meclis üyesi Mehmet Emin Şevik’in Kent konseyi ile ilgili söylediği sözler ise tepkiye sebep oldu. Şevik, yat limanının Sarısığlar mevkiine kurulmasını olumlu bulduğunu belirterek Kent Konseyi’nin ilin valisi, belediye başkanı ve belediye meclisini hiçe sayarak kendi bildiği şekilde kararlar aldığını iddia ederek, bunun doğru olmadığını söyledi. CHP’li Meclis Üyesi Cem Belli ise Şevik’in bu sözlerine katılmadığını belirtti ve “Bu sözleri aşağılayıcı ve küçümseyici buluyorum. Kent konseyi yasal bir yerdir” şeklinde konuştu. CHP’li Meclis Üyesi Muzaffer Özgen ise yat limanın kurulacağı Sarısığlar mevkiinin yerinin yanlış olduğunu iddia ederek, “Bu işten Çanakkaleliler değil buraya yatırımı yapacak birileri kazanacak. Eğitim için vakfedilen, Vakfa ait arazilerin yat limanı için birilerine peşkeş çekilmesine nasıl izin verilebilir? Bunu anlamakta güçlük çekiyoruz. Ayrıca ÇTSO yetkililerinin de buraya gelip belediye meclis üyelerine yat limanı projesi ile ilgili bir sunum yapmalarını istiyoruz” dedi.

AK Partili Eren Kemerli ise yat limanının yerini savunarak yerin buraya yapılması gerektiğini söyledi.

Başkan Gökhan Referandum istedi
Konuşmaların ardından söz alan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ise yat limanı konusunda tartışmaların olduğunu belirterek, “Burada yapılması gereken referanduma gitmek olmalı. Bu konuda “Evet” diyenlerin de, “Hayır” diyenlerin de sonradan vebal altına girmemesi için referandum yapılmalı ve buradan çıkan karara göre hareket edilmeli” dedi.

[Kaynak: Medya Hedef]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir