Batak Ovası’nda Domates Üreticisi Kan Ağlıyor

31 Temmuz 2010

Çanakkale’nin en önemli tarım merkezlerinden birisi olan ve Batakovası olarak adlandırılan Tevfikiye, Çıplak, Kumkale, Halileli, Yeniköy ve Kalafat köylerinde bulunan üreticiler domatesin tüccar tarafından tarladan 25-30 kuruşa alınmasına tepki gösterdi.

Domatesin büyük şehirlerde 1 ile 1,5 TL arasında satıldığını belirten domates üreticileri tarladan ise bunun 25-30 kuruşa satın alındığını belirterek, “Aradaki yüksek fark bizleri gerçekten çok zor durumda bırakıyor. Tarlada büyük emekler sarfederek ürettiğimiz ürünümüzü 25-30 kuruşa alanlar bunları diğer şehirlere yüksek fiyatlara satıyorlar. Burada asıl para kazanması gereken üreciler de mağdur oluyor. 25-30 kuruşa alınan domates büyük şehirlerde 1 ile 1,5 TL’ye satılıyor” dedi.

Tarladan satın alınan domatesin 25-30 kuruşa satın alınmasının en önemli sebebinin üreticinin kış aylarında tüccardan avans alması olduğunu da belirten üreticiler, “Üreticilerin bir kısmı kendilerini garantiye almak için kış aylarında domatesi satacakları tüccardan avans para alıyorlar. Yaz ayı gelince de domatesi tüccar istediği fiyattan alıyor. Bu durumda üretici borç para aldığı için bir şey diyemiyor ve pazarlık şansı kalmadan ürününü ucuz fiyata satmak zorunda kalıyor. Bu durumda üreticinin durumu gerçekten çok zorlaşıyor. Ürünü toplatmayıp tarlada bıraksak bu kez avans alınan parayı ödeyemediğimiz için zor durumda kalabiliyoruz. Mecburen ucuzda olsa ürünümüzü satmak zorunda kalıyoruz” dedi.

Bölgedeki bazı köylerde tüccardan avans alınmaması sebebiyle domatesin 40 kuruşa satın alındığını da belirten üreticiler, “Batakovası bölgesinde bulunan Tevfikiye, Çıplak, Halileli, Yeniköy ve Kalafat köylerinin bir kısmında üreticiler tüccardan avans almadıkları için mallarını daha yüksek fiyata pazarlayabiliyorlar. Ancak bizler Kumkale’de elimimiz kolumuz bağlıyız” şeklinde konuştu.

İHA

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir