Battlefield 1’de, Çanakkale Savaşı Tartışması Askıda mı Kalacak?

09 Ekim 2016

Tüm dünyanın merakla beklediği oyun olan Battlefield 1’in hikaye modu görevlerinin ortaya çıkmasından beri süregelen Çanakkale Savaşı tartışması, bugünden itibaren biraz olsun dinecek gibi gözüküyor.

Oyunda yer alan Haberci görevinde bir Anzak habercisini canlandıracağımız ve Çanakkale Savaşı’nda Osmanlılara karşı savaşacağımız daha önceden belli olmuştu. DICE tarihi yanlış yansıtmayacağını söylese de ister istemez oyuncuların kafasına bazı şüpheler yerleşmişti. Leadergamer’ın yaptığı oyun incelemesine göre bu görevin sonunda çıkan yazılar sızdırıldı ve içerikleri içimizi rahatlatacak nitelikte.

Çanakkale’de yaşananlar hakkında yazılı bilgiler veriyor

İncelemeye göre; görev boyunca Osmanlı saflarında ilerleyerek savaşı kazanıyor gibi görünseniz de görevin sonunda ortaya çıkan siyah ekran her şeyi özetliyor. Sızdırılan görsellerden okuyabileceğiniz üzere, “Vahşet dolu savaş 9 ay boyunca sürdü ve Osmanlı’nın zorluklarla elde ettiği kesin bir zaferle sonuçlandı. Gelibolu’yu tutmayı başardılar.” ve “100.000’e yakın Osmanlı askeri, vatanlarını korumak için can verdi. Aralarından yükselerek kendini kanıtlayan liderleri, daha sonra Türkiye Cumhuriyeti’ni kurdu.” şeklinde açıklamalar; “Haberci” adlı görevin sonunda yer alıyor. Tabi bunlar sadece görevin sonunda çıkan yazılardan ibaret. Bir de işin oyun tarafını görmek lazım. Sonuçta hikaye modunun tümünü İtilaf Devletleri tarafından oynayacağımız gibi bir gerçek var. Umarız DICE savaşta genel bir kötü taraf seçmek yerine daha gerçekçi bir tutum izlemiştir.
1
2

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir