Bayraklı Baba Türbesi Ziyaretçi Akınına Uğruyor

01 Mayıs 2011

Çanakkale’nin Gelibolu İlçesi’nde bulunan “Bayraklı Baba” türbesi ziyaretçilerin astığı 6 bine yakın Türk bayrağı sebebiyle görünmez hale geldi.

İlçede bulunan 99 yatırdan birisi olan Bayraklı Baba’nın ziyaretçi akınına uğradığını belirten yetkililer ?İlçe genelindeki türbelerin hemen hepsi ziyaretçi akınına uğruyor. Bunlar arasında bulunan Bayraklı Baba en çok ziyaret edilenlerin başında geliyor. 6 bine yakın Türk bayrağı ile donatılan türbeyi ziyaret edenler, bayraklar sebebiyle adım atacak yer bulamıyor. Yıldırım Beyazıd devri bayraktarlarından Bayraklı Baba’nın bulunduğu türbe, ay yıldızlı bayraklarla adeta bayram yerini andırıyor” dedi.

Rivayetlere göre, Osmanlı padişahlarından Yıldırım Beyazıt zamanında Emir Süleyman’ın bayraktarlığını yapan Karaca Bey’in, savaş sırasında elinde bulunan sancağı düşmana kaptırmamak için palasıyla küçük parçalara ayırıp yutar. Muharebenin kazanılmasının ardından komutanları Karaca Bey’e sancağın ne olduğunu sorar. Karaca Bey ise, sancağı düşmana teslim etmemek için palasıyla küçük parçalara ayırarak yuttuğunu söyler. İşte o günden bu yana Bayraklı Baba’nın mezarına gelen binlerce kişi Türk bayraklarını türbeye asıyor.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir