Bayramiç Elması Tescilleniyor

13 Aralık 2012

Bayramiç Ziraat Odası ile Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesinin birlikte yürüttüğü ve Güney Marmara Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen “Bayramiç Elmasının Coğrafi İşaret Tescili ve Pazarlama Başarısı” başlıklı projenin 2013 yılı Ocak ayı itibarıyla başladığını anlatan basın toplantısı gerçekleştirildi.

Projenin danışmanlığını yapan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kenan Kaynaş ve Dr. Mustafa Sakaldaş toplantıda hazır bulundu. Prof. Dr. Kaynaş toplantıda yaptığı açıklamada, Çanakkale’nin bir tarım ili olduğunu vurgulayarak, Bayramiç ve Kaz Dağları’nın çok önemli ve araştırılması – tanıtılması gereken bölgeler olduğunun altını çizdi. Prof. Dr. Feyzi Uğur ise yaptığı açıklamada şunları aktardı: “Çanakkale; bir çok ürünü yetiştirebilen, yetiştirdiği ürünleri markalaştıran bir il. Bu bağlamda tarımsal açıdan çok önemli bir kent hatta tarımın başkenti. Bu tip projelerle üreticiyle akademisyenleri buluşturuyor ve çok önemli çalışmalara imza atıyoruz. Bayramiç Elmasının Coğrafi İşaret Tescili Ve Pazarlama Başarısı Projesi kapsamında; elma yetiştiriciliği, elma bahçesi kurulumu, elmanın depolanması ve pazarlanması konularını içeren ve Ziraat Fakültesi öğretim üyeleri tarafından çiftçi eğitim çalışmaları gerçekleşecek. Bunun yanı sıra Bayramiç bölgesinde yetişen elmanın tüm özellikleri belirlenerek sonucunda patent başvurusu için gerekli adımlar atılacak. Söz konusu proje ile Bayramiç yöresinde elma yetiştiriciliğinin modernize edilmesini, daha uzun süre ve daha kaliteli ürünün pazara arz edilmesini, Bayramiç elmasının ülkemizde kendi adıyla en iyi şekilde pazarlanabilmesi ve ihracat şansının arttırılmasını hedefliyoruz. Bu anlamda projemizi destekleyen Güney Marmara Kalkınma Ajansına, ÇOMÜ Rektörlüğü’ne, Ziraat Odalarına ve katkı sunan herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

Toplantıya, Zraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Feyzi Uğur, Bahçe Bitkileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Kenan Kaynaş, Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İlhan Ulus, Bayramiç Ziraat Odası Başkanı İsmail Pehlivan ve çok sayıda ilgili katıldı.

[Medya Hedef]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir