Bayramiç Evciler’de 6 Bin Dekar Alan Kapalı Sistemle Sulanacak

06 Ağustos 2013

Tarımsal sulama faaliyetlerine inşaat mevsiminin başlamasıyla süratle hız veren Çanakkale İl Özel İdaresi, Bayramiç İlçesi Evciler Köyü Kapalı Sistem Sulama Tesisi’nde çalışmalara devam ediyor.

Çanakkale İl Özel İdaresi’nden yapılan açıklamada 1981-1986 yılları arasında mülga Toprak Su Teşkilatı tarafından inşa edilerek hizmete açılan ve 2012-2013 yıllarında açık sistem sulama revizyon projesi hazırlanarak kapalı sisteme dönüştürülen Bayramiç Evciler Sulama Tesisi Kapalı Sistem Projesi çalışmalarının tamamlanmak üzere olduğu bildirildi.

İller Bankası’ndan temin edilen 2 milyon 800 bin lira ödenek ile yapılan Bayramiç Evciler Sulama Tesisi Kapalı Sistemi hakkında açıklamada bulunan Çanakkale İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Altındağ, proje ile yaklaşık 6 bin dekar alanın basınçlı sistemle sulanacağını söyledi. Genel Sekreter Yardımcısı Altındağ, Çanakkale İl Özel İdaresi olarak tarımsal sulama çalışmalarına gereken önemin gösterildiğinin altını çizerek, imkanları dahilinde ve gerekse ek bütçe kaynaklarıyla göletler, yeraltı sulama tesisleri, yerüstü sulama tesisleri olmak üzere birçok işin altına imza attıklarını kaydetti. Altındağ, “Çanakkale Merkez ve ilçelerimizdeki köylerimiz için tarımın ne kadar önemli olduğu, tarım için de suyun ne kadar gerekli olduğu tartışılmaz. Biz de Çanakkale İl Özel İdaresi olarak tarımsal sulamada farklı projeler uygulayarak hayata geçiriyoruz. Bu projelerimizden biri de Bayramiç Evciler Sulama Tesisi Kapalı Sistem Projesi” dedi. Bayramiç Evciler Sulama Tesisi Kapalı Sistem Projesi sahasında hakim olarak meyvecilik yapıldığını, ağırlık ürün deseni olarak elma, kiraz ve şeftali üretimi gerçekleştirildiğini ifade eden Altındağ, “Bu projemizden 350 çiftçi ailesi, 2 bin 31 nüfus yararlanacak” şeklinde konuştu. Altındağ, damla sulama sistemleri için gerekli olan basıncın kendiliğinden sağlandığı için ek enerji maliyetlerinin de sıfırlanacağını söyleyerek, böylelikle çiftçilerimizin sulama maliyetlerinin en düşük seviyelere çekileceğini sözlerine ekledi.

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir