Bayramiç MGÇ Anadolu Lisesi Göğsümüzü Kabarttı

24 Kasım 2015

Çanakkale Bayramiç ilçesinde bulunan MGÇ Anadolu Lisesi bir ilke daha imza attı. Avrupa Birliği ve Türkiye Ulusal Ajansının finanse ettiği Erasmus+ projesi kapsamında Eylül ayında Bayramiç’te 5 farklı ülkeden 60 kişiyi ağırlayan lise, 5-15 Kasım tarihleri arasında Fransa’nın deniz aşırı toprağı olan Reunion adasında düzenlenen etkinliklerde yer aldı. Ve bu uzak adaya giden MGÇ lisesi, ilk Atatürk anıtının dikilmesine yardım ettiler.

1
Ayrıca konuyla ilgili açıklama yapan Çanakkale Eğitim-İş Şubesi, şu bilgilendirmede bulundular:

“Ülkemizden binlerce kilometre uzakta olan bu ada ülkesi ile yollarımız bundan tam 100 yıl öce kesişiyor. Fransız sömürgesi olan ada o zamanlar Çanakkale Savaşına binlerce asker gönderiyor ve çoğu geri dönmüyor. Ölen askerlerin anısına adanın güneyinde bulunan St Joseph isimli şehirde bir yola Dardanel (Çanakkale Boğazı) ismi veriliyor.
Daha önceki toplantılarda burada bu isimde bir yolun varlığını öğrenen Erasmus ekibi kolları sıvadı ve oraya Çanakkale Savaşında ölenler anısına bir anıt dikilmesi çalışmalarına başladı. St Joseph belediyesinin katkılarıyla anıt yapıldı ve 10 Kasım günü açılışı gerçekleşti. Toplantıya ilçemiz okulu adına katılan İngilizce Öğretmeni Mustafa Kaplan o günü şu sözlerle anlattı. “Reunion’lu ortaklarımız bana anıt yapma fikrini ilettiklerinde onlara Atatürk’ün Çanakkale’de savaşmış düşman askerleri için söylediği bir sözün oraya yazılabileceğini söylemiştim. Açılıştan bir gün öncesine kadar bu fikrin gerçekleştiğinden haberim yoktu. Açılış gününün 10 Kasım’a denk gelmesi ise tamamen tesadüftü. Yaptığım kısa konuşmada Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 77. Yıldönümü olduğunu söylediğimde herkes şaşkınlık içindeydi. Bir Türk vatandaşı olarak orada ülkemiz ve Atatürk hakkında Fransızların söylemiş oldukları sözleri duymak beni oldukça duygulandırdı ve gururlandırdı.”
Mustafa Kemal bir zamanlar göğüs göğse çarpıştığı ülkelerde saygı ve hürmetle anılırken, ülkemizde hala onun en büyük armağanı olan cumhuriyeti sindiremeyen kişilerce hakarete uğraması da bir o kadar acı olsa gerek.“

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir