Bayramiç Müftülüğü Cenazede Bahşişi Yasakladı

04 Ocak 2009

Çanakkale’nin Bayramiç İlçesi’nde, imamların okudukları sela ile cenaze definleri için bahşiş almaları yasaklandı. Bayramiç Müftüsü Ramazan Kara, bu kararı bir toplantıyla imamlara bildirdi. Müftülüğün böyle bir karar almasına, imamların 3.5 ay önceki bir cenazede yaşadıkları bahşiş kavgasının neden olduğu ileri sürüldü.

Bayramiç Müftülüğü, imamların sela okuma ve cenaze defin işlemlerinden bahşiş almalarını yasaklamasına, geçen eylül ayında 75 yaşında yaşamını yitiren Halittin Atay’ın son yolculuğunda, yaşanan imam kavgasının neden olduğu belirtildi. iddiaya göre Atay?ın Çarşı Camisi’nde öğle vakti kılınan cenaze namazının ardından, cenaze aracının ?Hocalara aittir? diye yazan şoför mahallinin arkasındaki koltuklara emekli imamlar Sabri Şener ve Nazmi Evcil’in oturmasına cenazeyi defnedecek Çarşı Camisi İmamı Tevfik Darıcı (50) tepki gösterdi. Darıcı, tartıştığı emekli imamları oturdukları yerden indiremeyince, ?Bir zarf almak için bu kadar küçülmeyin? diye sitem etti ve sürücünün yanındaki koltuğa oturarak mezarlığa gitti. İmamların bu tartışması, gazetelere ?Cenaze Rantı? olarak yansıdı.

Bunun üzerine Bayramiç Müftüsü Ramazan Kara olaya el koydu. Müftülükteki diğer görevlilerle bir toplantı yapan Kara, imamların sela okuma ve cenaze definleri gibi işlemlerden bahşiş almalarının yasaklanması yönünde karar aldı. Müftü Kara, bu kararı ilçedeki ve bağlı köylerdeki imamlarla bir toplantı yaparak bildirdi.

BELEDİYE ARAÇLARA YENİ YAZI YAZDI

Yaşanan bu gelişmeler, Bayramiç Belediyesi de harekete geçirdi. Belediye, cenaze araçların camlarına ?Din görevlileri ve cenaze yakınlarına aittir? yazısı yazdırdı. Bayramiç Belediye Başkanı İsmail Sakin Tuncer, bu yazıyla konuya açıklık getirip, cenaze otolarına dini görevliler ile meftanın yakınları dışında kimsenin binemeyeceğini vurguladıklarını kaydetti.

Çarşı Camisi Müezzini Haydar Ergin, Müftü Kara’nın bahşiş yasağını desteklediğini belirterek, ?Bu kararın olumlu olacağını düşünüyorum. Bu tür hizmetlerden bahşiş de olsa para alınmaması gerekiyor? diye konuştu.

[Haber Kaynağı: Milliyet]

Yorumlar...
  • Ferol DİNÇ
    22/11/2009 16:32

    Bu kararın alınmasında olumlu yönde etkili olan kişileri tebrik ederim.Bayramiç halkı için çok doğru bir karar.Bu güne kadar küçük menfaatler için istismar edildiğine bizzat şahit oldum.Belediye Başkanını ve Müftü beyi kutlarım.

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir