Bayramiç’te Gergin Gece

26 Kasım 2009

Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde otogar önünde çıkan tartışmada olay çıkardığı ileri sürülen dört kişinin, emniyet birimleri tarafından karakola götürülmek istenmesi sırasında polise saldırması vatandaşları galeyana getirdi. Gerginliğe sebep olan şahısların Güneydoğu illerimizden gelen vatandaşlar olduğu ileri sürüldü.

İddiaya göre, otogar önünde meydana gelen tartışmada 4 kişi, bazı kişilerle tartışmaya başladı. Tartışmanın kavgaya dönüşmesinin ardından emniyet müdürlüğüne götürülen dört kişi halk tarafından linç edilmek için dışarı çıkarılmak istendi. Olayları duyan yüzlerce Bayramiçli de kısa sürede Emniyet Müdürlüğü önünde toplandı. Kısa süreli gerginliğin ardından halk yürüyüşe geçti. Atatürk Caddesi boyunca yürüyerek slogan atan halk, “Bayramiç halkı buraya, Kürtler dışarı. Şehitler ölmez vatan bölünmez” şeklinde slogan attı. Yaklaşık bin kişilik grup, Güneydoğu illerimizden gelen vatandaşların yaşadığı Harmanlık Mahallesi’ne doğru yürüyüşe geçti. İlçe kaymakamı Şahin Aslan, İlçe Emniyet Amiri Alaaddin Tekin, ilçe Jandarma Bölük Komutanı Sedat Atıcı ve Belediye Başkan Yardımcısı Ergun Tüzgen halkı sakinleştirmeye çalıştı. Tepecik Mahallesi harmanlık bölgesinde bulunan halk, çevreden gelen silah sesleri üzerine daha da gerginleşti. Tekrar yürüyüşe geçen topluluk, bir evin camlarını kırdı. İlçe kaymakamının, ilçe jandarma bölük komutanı ve belediye başkan yardımcısının çabaları ile halk sakinleştirildi. Ezine ve Çanakkale’den takviye kuvvetlerin gelmesiyle olaylar büyümeden bastırıldı.

Öte yandan iddiaya göre yaklaşık 2 ay önce de ilçede meydana gelen olayda Güneydoğu illerimizden gelen 2 kişi, Bayramiçli bir kişiyi bıçaklamış ve bunun ardından bölgede aynı şekilde olaylar meydana gelmişti.

Güncelleme (26 Kasım 2009 Perşembe Saat: 13.30)
Olayların ardından gece gözaltına alınan 4 kişiden 2’si gece yarısı serbest bırakılırken, Taner D. ile Timur Ö. ise halen gözaltında tutuluyor. Emniyet kuvvetleri ilçede durumun sakin olduğunu belirtirken, alınan geniş güvenlik tedbirleri devam ediyor.

Güncelleme (26 Kasım 2009 Perşembe Saat. 20.29)
Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde iki grup arasında çıkan kavgayla ilgili adliyeye sevk edilen Taner D. ile Timur Ö., çıkarıldıkları mahkemece serbest bırakıldı.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir