Bayramiç’te Kimyasal Atık Endişesi

21 Aralık 2011

Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde altın madeni arama çalışması yürüten bir şirkete ait atıkların, belli aralıklarla Bayramiç Belediyesi’ne ait çöplüğe atıldığı belirlendi. Belediye Başkanı İsmail Sakin Tunçer, siyanür olmasından endişe ettikleri bu atıkların 6 aydır çöplüğe gizlice atılmış olduğunu ihtimali üzerinde durduklarını söyledi.

Çan’ın Söğütalan ve Bayramiç Karaköy bölgesinde faaliyet gösteren bir şirkete ait olduğu belirtilen atıkların Bayramiç Belediyesine ait çöplüğe gizlice boşaltıldığını belirlediklerini anlatan Belediye Başkanı İsmail Sakin Tunçer, “Bir vatandaşımızın ihbarı üzerine uzun süredir takip altına aldığımız meçhul aracı bugün yakaladık. Bu kamyonetle Çan Söğütalan bölgesinde faaliyet gösteren şirketin atıkları izinsiz olarak yaklaşık 6 aydır bizim çöplüğümüze boşaltıyormuş. Araçtaki çöplerden numune alarak atıkları boşalttırmadan geri gönderdik. Gerekli yasal işlemleri başlattık. Siyanürlü atık veya tehlikeli kimyasal olmasından endişe duyuyoruz. Bu kişiler 6 aydır çöplüğümüze kaçak olarak çöp atıyormuş. Çöplüğümüz Menderes Çayı kenarında. Eğer bu atıklar içinde zehirli kimyasallar veya siyanür varsa su ile birlikte denize kadar ulaşır” iddiasında bulundu.

Araç sürücüsü Basri T. ise çöplüğe boşaltmaya çalıştığı atıkların ne olduğunu bilmediğini belirterek, “Altın arama şirketine ait bu çöplerin içeriğini bilmiyorum. Bana verilen talimat doğrultusunda ortalama ayda bir kez olmak üzere 6 aydır buraya atıkları getiriyorum” dedi.

Belediye ekipleri tarafından numune alınmasının ardından araç geri gönderildi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir