Bayramiç’te Köylülerin Altın Madencilerine Tepkisi ÇED Toplantısını Engelledi

Bayramiç’te Köylülerin Altın Madencilerine Tepkisi ÇED Toplantısını Engelledi
24 Ocak 2012

Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde Etili ile Muratlar köyü civarında bir firma tarafından açılıp işletilmesi planlanan altın ve bakır madeni işletmesinin çevresel etki değerlendirme toplantısı, köylülerin tepkisi sebebiyle yapılamadı.

ÇED raporu için Muratlar köyünde yapılması planlanan toplantı; Muratlar, Çan Halilağa köylüleri ile çevre köylerden gelenler ve çevrecilerin büyük tepkisi nedeniyle gerçekleşemedi. Muratlar köy meydanına toplanan yüzlerce kişi, “Kazdağları bizimdir bizim kalacak”, “Toprağımızı, suyumuzu, havamızı kirlettirmeyeceğiz” şeklinde slogan attı. Yağış altında saatlerce bekleyen köylüler, madencileri bölgelerinde istemediklerini haykırdı.

Zaman zaman gergin anların da yaşandığı toplantıda, Muratlar Köy Muhtarı Muharrem Savaş ve Halilağa Muhtarı Zeki Alacaoğlu, yörelerinde ve köy sınırları içinde maden işletmeciliğinin yapılmasını istemediklerini belirtti.

Toplantıya katılan 86 yaşındaki Gülsüm İnceoğlu ise Kazdağları’ndan bir dal bile odun kesilmesine razı gelmeyeceklerini belirterek, “Bizler bu köylerde yaşayanlar olarak, ormandan bir dal kesmedik. Yangın olur diye ateş yakmadık. Şimdi ise altın şirketleri dağlarımızı yok etmeye gelmiş. Ölürüz de onlara bu dağları eştirmeyiz” dedi.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü görevlileri, Bayramiç ve Çan Orman İşletme şefleri, Meteoroloji, Tarım İl Müdürlüğü ve Devlet Su İşleri Müdürlüğü görevlilerinin gözlemci olarak hazır bulunduğu ÇED toplantısının, halkın katılımının olmaması sebebiyle gerçekleştirilemediği tutanakla kayda geçirildi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir