Bayramiç’te Menderes Çayı Taştı

13 Şubat 2010

Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde Menderes Çayı taşarken, çok sayıda ev ve iş yerini su bastı. Köylerle irtibatı sağlayan bir köprü de zarar görürken, onlarca hayvan telef oldu.

Gece boyunca etkili olan sağanak yağmur sebebi Menderes Çayı taştı. Yükselen sular Bayramiç Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Süt Sığırcılığı Tesisleri’ni sular içinde bırakırken, Taşıyıcılar Kooperatifi çevresinde bulunan dükkanlar ve araçlar da sular altında kaldı. Menderes Çayı kenarında bulunan çok sayıda bahçe ve evin de sular altında kaldığı ilçede, bahçelerde bulunan küçükbaş hayvanlar sel sularına kapılarak telef oldu.

Kazdağları eteklerinde bulunan Evciler, Karaköy, Tongurlu, Gedik, Köseler, Sarıot, Mollahasanlar, Külcüler, Kurşunlu, Yeşilköy, Çırpılar, Dağobası, Toluklar, Akçakıl ve Çavuşlu köylerinin ilçe ile irtibatını sağlayan bir köprü ve yol, su taşkınlarından hasar gördü. Köprünün ayaklarının da zarar gördüğü öğrenildi. Ulaşımın güçlükle sağlandığı köylerde, Menderes Çayı boyunda bulunan çok sayıdaki arı kovanı da sel sularına kapıldı.

Kazdağları’nda bulunan karın yağmurla birlikte erimesi üzerine Bayramiç Barajı doldu. Baraj savağından gelen su ile Menderes Çayı’na akan derelerin çay yatağındaki suyu yükseltemeye halen devam etmesi vatandaşları endişelendiriyor.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir