Bayramiç’te Orman Yangını: Doğancı Köyü Boşaltıldı

18 Ağustos 2011

Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde akşam saatlerinde çıkan orman yangını köyleri tehdit etmeye başladı.

Edinilen bilgiye göre, Bayramiç ilçesine bağlı Yiğitler köyü yakınlarında akşam saatlerinde bilinmeyen bir sebeple orman yangını çıktı. Şiddetli rüzgar sebebiyle kısa sürede yayılan yangına karadan arazözlerle müdahale edilirken, havadan da il merkezinde konuşlandırılan 5 söndürme uçağı ve 1 helikopter gönderildi. Şiddetli rüzgar sebebiyle yangının kısa sürede geniş bir alana yayılması, bölgede bulunan Doğancı köyünü tehdit etmeye başladı. Bunun üzerine Edremit ve Muğla’da konuşlanan 2 amfibi uçak Çanakkale’ye takviye olarak istendi. Kısa sürede bölgeye gelen uçaklar havadan söndürme çalışmalarına başladı.

Öte yandan, duman içinde kalan Doğancı köyünün içine kadar giren alevlerden korkan vatandaşlar da köyü boşaltmaya başladı. Hayvanlarını ve eşyalarını bölgeden çıkaramaya çaba gösteren köylüler bir yandan da, orman ekiplerine yardımcı olarak alevlerine söndürmeye çalışıyor. Yetkililer, yangının geniş bir alanda devam ettiğini belirterek, Doğancı köyünün dışında Saçaklı köyünü de tehdit ettiğini açıkladılar.

BAYRAMİÇ’TE ÇIKAN ORMAN YANGININDA 10 EV KÜL OLDU
Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde akşam saatlerinde çıkan orman yangınında Doğancı köyünde 10 ev kül olurken, yangında 2 kişi de yaralandı.

Edinilen bilgiye göre, Bayramiç ilçesine bağlı Yiğitler köyü yakınlarında akşam saatlerinde bilinmeyen bir sebeple orman yangını çıktı. Şiddetli rüzgar sebebiyle kısa sürede yayılan yangına karadan arazözlerle müdahale edilirken, havadan da il merkezinde konuşlandırılan 5 söndürme uçağı ve 1 helikopter gönderildi. Şiddetli rüzgar sebebiyle yangının kısa sürede geniş bir alana yayılması, bölgede bulunan Doğancı köyünü tehdit etmeye başladı. Bunun üzerine Edremit ve Muğla’da konuşlanan 2 amfibi uçak Çanakkale’ye takviye olarak istendi. Kısa sürede bölgeye gelen uçaklar havadan söndürme çalışmalarına başladı. Ancak yapılan çalışmalara rağmen alevler Doğancı köyüne kadar ulaştı. Jandarma ekipleri köyde bulunanları güvenlik açısından bölge dışına çıkardı. Köylüler, hayvanlarını ve değerli eşyalarını alarak gözyaşları içinde köyden ayrılmak zorunda kaldı. Yangında Doğancı köyündeki 10 ev yanarken, 2 kişi de yaralandı. Orman Müdürlüğü’ne bağlı ekipler yangının Saçaklı köyüne de sıçramaması için bölgede çalışmalarını sürdürürken, alevlerin kontrol altına alınmasına çalışıldığı öğrenildi.

VALİDEN BAYRAMİÇ’TEKİ ORMAN YANGININA İLİŞKİN AÇIKLAMA
Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, Bayramiç ilçesinde akşam saatlerinde çıkan orman yangınında 4 ev, 2 ahır, 1 saman deposu ve 28 adet küçükbaş hayvanın yandığını açıkladı.

Polisevi’nde gazetecilere açıklamalarda bulunan Vali Güngör Azim Tuna, Bayramiç’teki yangının kontrol altına alındığını belirterek, “2011 yaz sezonunu orman yangınları konusunda iyi geçiriyoruz derken herhalde biraz nazar değdi. Bugün Bayramiç ilçemizin köylerinde önemli bir yangın hadisesi ile karşı karşıya kaldık. Kuvvetli rüzgarın da etkisi ile hızla yayınlan bir yangın oldu. Bu yangından Doğancı köyü etkilendi. Ama çok şükür ekiplerimizin yoğun çalışması ile kuvvetli bir ekiple yangınlara müdahale edildiği için bu çalışmaların neticesinde 3-4 tane evin yandığı bilgisi bize ulaştı. Köyün boşaltılması sebebiyle herhangi bir can kaybı yok. İki tane hafif elinde yanık olan vatandaşlarımız var. Bunların şu anda hastanede tedavileri devam ediyor. Yangın Doğancı köyünden Saçaklı köyü istikametine doğru sıçrama eğilimi göstermişti. Ekiplerimiz hızlı bir şekilde çalışarak bunun önlemini aldılar. Yangın buraya da ulaşmadan kontrol altına alındı. Şuan itibarıyla rüzgarın da etkisini azaltması söz konusu. Yangının tamamen bittiği ve kontrol altına alındığı bilgisini bekliyoruz. Saçaklı köyünün bir mahallesinde bir tehdidin olduğu yönünde haberler geliyor” dedi.

Vali Tuna, Bayramiç yangınında havadan ve karadan hummalı bir çalışma yapıldığını belirterek, “Bu çalışmada 4 tane uçak, 3 helikopter, 18 arazöz, 2 tane dozer, 100-150 civarında işçi ve köylülerimizin de katkıları oldu. Bunun dışında teknik personel, su ikmal araçları ve ambulansların dışında Yenice, Ayvacık, Çan, Ezine ve Çanakkale Belediyeleri’nin itfaiye araçları da oradalar. Akçansa’dan da araçlar yanın mahallindeler. Biz her ihtimale karşı yangın büyük olur, evlere zayiat verir diye Kızılay’dan çadırlarda istedik. Onları da hazır tutuyoruz. Şuanda çok şükür ona ihtiyaç kalmadı. Şianda Kaymakamlığımız oradaki vatandaşlarımıza yemek servisi yapıyor. Herhangi bir sıkıntı yok. Sabahta hep birlikte yanın belgesine gidip vatandaşlarımızın yaralarını sarkmak istiyoruz” diye konuştu.

Yangında fazla bir zayiatın görülmediğini de belirten Vali Tuna, “Şu an 5 hektarlık bir alanın yandığı görülüyor. Ancak ağırlıklı olarak anız ve tarlalar yanmış durumda. Doğancı köyünde 4 ev, 2 ahır, 1 saman deposu yanmış dunumda. Aynı köyde 28 adet küçükbaş hayvan yanmış durumda. Yarında rüzgarın devam edeceğin bilgisi bize ulaştı. O sebeple gece boyunca bölgede söndürme çalışmaları devam edecek” dedi.

KÖYLÜLER: “YANGINDA CANIMIZI ZOR KURTARDIK, HAYVANLARIMIZIN BİR KISMI DA YANARAK TELEF OLDU”
Çanakkale’nin Bayramiç ilçesine bağlı Doğancı köyü yakınlarında meydana gelen ve rüzgarında kısa sürede geniş bir alana yayılmasına sebep olan yangında 150 hektar tarım, 30 hektar da ormanlık alanla birlikte 5 ev, 2 ahır, 1 saman deposu ve 28 adet küçükbaş hayvan yandı. Evleri yanan köylüler gözyaşlarına hakim olamadı.

Yangın sonrası Doğancı köyünde incelemelerde bulunan Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, Orman Bölge Müdürü Musa Akşan’dan bilgiler aldı. Köylülerle de görüşen Vali Tuna, devletin yanlarında olduğunu belirterek, zarar görenlere gerekli yardımın yapılacağını söyledi. Vali Tuna, anız yakımı sonunda çıktığı belirlenen yangınla ilgili biri çoban olmak üzere 2 kişinin gözaltına alındığını belirterek, “Bayramiç ilçesinde dün akşam saatlerinde çıkan orman yangınında 5 ev, 2 ahır, 1 saman deposu ve 28 adet küçükbaş hayvanın yandığını belirledik. Bu yangın tamamen ihmal sonucu çıkmış bir yangın. Rüzgarın da etkisi ile kısa sürede büyüyen yangın Doğancı köyünde bazı evlerle samanlıkların ve tarım arazilerinin yanmasına sebep olmuş durumda. Yaptığımız tespitlerde 150 hektar tarım arazisi ile anız alanı ve 30 hektar da ormanlık alanın yandığını belirledik. Yangın söndürülmüş durumda. Şuan bölgede soğutma çalışmaları devam ediyor” dedi.

KÖYLÜLER OLAY ANINI GÖZYAŞLARI İÇİNDE ANLATTI
Evleri yanan köylüler de yangın dehşetini gözyaşları içinde anlattı. Köy yakınlarında aniden başlayan yangının 10 dakika içinde köyün içine kadar girdiğini belirten vatandaşlar, “Ne yapacağımızı şaşırdık. Bir yandan canımızı kurtarmaya çalışırken, diğer yandan da hayvanlarımızın telef olmaması için onları köy dışına çıkarmaya çalıştık. Ancak yinede köyümüzde 5 ev ve çok sayıda samanlık yandı” diye konuştu.

YANGINA ÇOK SAYIDA ARAZÖZ VE UÇAK İLE ORMAN İŞÇİSİ MÜDAHALE ETTİ
Öte yandan yaklaşık 9 saat süren orman yangınında söndürme çalışmalarına 2’si amfibi olmak üzere 6 uçak, 3 helikopter, 18 arazöz, 2 tane dozer, 200 civarında işçi ve köylülerin müdahalede bulunduğunu belirten yetkililer, “Teknik personel, su ikmal araçları ve ambulansların dışında Yenice, Ayvacık, Çan, Ezine ve Çanakkale Belediyeleri’nin itfaiye araçları da yangına müdahale etti. Akçansa’nın araçları da çalışmalara katıldılar. Bölgede soğutma çalışmaları devam ediyor” dedi.

ÇANAKKALE’DE 9 SAATTE KONTROL ALTINA ALINAN YANGININ ARDINDAN
Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde yaklaşık 200 hektar alanla 5 evin yandığı, çok sayıda hayvanın telef olduğu orman yangınında çekilen fotoğraflar, dehşetin büyüklüğünü ortaya koydu.

Bayramiç ilçesine bağlı Doğancı köyü yakınlarında dün saat 15.30 sırlarında başlayan ve şiddetli rüzgarın da etkisiyle kısa sürede büyüyen yangın; 150 hektar tarım, 30 hektar da ormanlık alanla birlikte 5 ev, 2 ahır, 1 saman deposunun yanmasına ve 28 adet küçükbaş hayvanın telef olmasına yol açtı. Yaklaşık 9 saat süren yangını saniye saniye havadan görüntüleyen Türk Hava Kurumu’na bağlı keşif uçağındaki yetkililer, müdahale edilecek yerleri yetkililere bildirdi. Doğancı köyündeki evlerin ve ahırların yanışına da şahit olan ekipler, alevlerin bütün köyü sarmaması için kara ve hava ekiplerini sürekli yönlendirerek büyük bir facianın önüne geçti.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir