Bayramiç’te ‘Yaş Sebze ve Meyve Hali’ ile ‘Özgürlük Parkı’ Açıldı

24 Ocak 2009

Çanakkale?nin Bayramiç ilçesinde belediye tarafından yapılan ?Yaş Sebze ve Meyve Hali? ile ?Özgürlük Parkı? törenle hizmete girdi.

İlk açılış Yaş Sebze Meyve Hali?nde gerçekleştirildi. Törende bir konuşma yapan Belediye Başkanı İsmail Sakin Tunçer, Bayramiç yöresinin meyve ve sebze üretiminde önemli bir bölge olduğunu belirterek, ?Üreticimizin ürününü bir pazar sıkıntısı var. İşte bu sebeple sıkıntının ortadan kaldırılması için yapılan yeni halimiz yöre halkına önemli bir avantaj sağlayacak. Bayramiç Belediyesi beş yıl boyunca önemli yatırımlar yaptı. Belediyemiz borç batağı içinden çıkarak sadece hal için yaklaşık bir trilyonluk yatırım gerçekleştirdi. Bu yatırımda yöre halkının ürünlerinin bazı kötü niyetli kişilerce yok edilmemesi, yörede üretilmeyen yeni ürünlerin üretiminin sağlanması, üreticinin hal girişi ile ürününün garanti altına alınması amaçlandı. Halkın ekonomik olarak güçlenmesi düşüncesi doğrultusunda böyle bir girişimde bulunduk? dedi.

İlçe Kaymakamı Mehmet Bahattin Atçı ise Bayramiç yöresinde önemli ölçüde meyve ve sebze üretimi yapıldığını belirterek, ?Halkın pazar sorunu bu yapılan hal ile önemli nispette giderilecek. İlçemize hayırlı olmasını temenni ederim? dedi.

CHP Milletvekili Prof. Dr. Gürol Ergin ise Bayramiç?e ilk kez geldiğini ifade ederek, ?Yöre halkının geçim kaynaklarının önemli bir bölümünü meyvecilik, tarım ve hayvancılık olduğunu öğrendim. Belediye tarafından yaptırılan yörenin tek resmi halinin açılışını yapmaktan büyük onur duydum. Halkın ürettiği ürünleri güvence altına alacak olan bu hal ilçenin ürün yelpazesinde de önemli değişiklikler getireceğine eminim. Üretim sıkıntımız yok, pazar sıkıntımız var. Bunu da bu girişimle önemli ölçüde çözülecektir. AK Parti iktidarı özelleştirmelerle üretimi önemli ölçüde düşürdü. Getirilen kotalarla tütünde, pamukta ve diğer alanlarda ülke üreticisine bir darbe oldu. Yunanistan?dan tütün ithal etmekteyiz. Yapılan bu yanlış politikalar sonucu üretim düşmüş, üretici sıkıntı içine itilmiştir? dedi.

Hal binasının açılışının ardından katılımcılar ilçe merkezine gelerek Özgürlük Parkının açılışı yaptı. Bayramiç Halk Eğitim Merkezi folklor ekibinin yöre oyunlarından oluşan gösterisinin de renk kattığı açılış sonunda vatandaşlara pilav ikramında bulunuldu.

Açılışa CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Gürol Ergin, CHP Çanakkale Milletvekili Ahmet Küçük, Bayramiç Kaymakamı Mehmet Bahattin Atçı, Belediye Başkanı İsmail Sakin Tunçer, CHP Çanakkale İl Başkanı Serdar Soydan, çevre ilçe ve belde belediye başkanları, kooperatif ve oda başkanları ile çok sayıda vatandaş katıldı.
İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir