Bayramiç’te Zeytin Üreticisinin Sığırcık İsyanı

21 Ocak 2011

Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinin Pıtıreli Köyü Sığırcık istilasına uğradı. Zeytinlere büyük zarar veren Sığırcıklar köyün üzerine karabulut gibi çöktü.

Bayramiç ilçesine 17 kilometre uzaklıktaki Pıtıreli Köyü 10 gün önce sığırcık kuşlarının istilasına uğradı. Köylüler, uzun yıllardır ilk kez böyle kalabalık kuş sürüsü gördüklerini belirterek, şaşkınlıklarını dile getirdi. Günlerce köyün kırsalında kalan Sığırcık kuşları, ürünlerini toplamakta geciken zeytin üreticilerinin de kabusu oldu.

Sığırcıklar, sürüler halinde indikleri zeytinliklerde hem yere dökülen hem de ağaçların üzerindeki zeytinleri yiyerek büyük zarara yol açtı. Sığırcık sürülerinin günlerdir köyün etrafından ayrılmamasıyla üzerine çaresiz kalan köylülerin eli kolu da av yasağı nedeniyle bağlandı. Köyde 20’nin üzerindeki üreticinin bahçesindeki zeytinlerin ortalama yüzde 30’u zarar gördü.

Köy muhtarı Akif Yalçın, köylülerin zeytincilikle geçindiğini belirterek, “Ancak, yöremizde zeytinler biraz daha geç oluyor. Bu nedenle de geç toplanıyor. Göç eden sığırcıklar da bölgeden geçerken üzerinde hala ürün olan zeytinliklerimize dadanıyor. Sığırcık avı yasak olduğu için tüfek kullanamıyoruz. Allah’tan bazı üreticiler, mahsulü biraz daha erken erdiği için toplamıştı. Yoksa, bütün zeytin üreticisi perişan olacaktı. Şimdi tek dileğimiz sığırcıkların biran önce gitmesi. Bunun için dua ediyoruz” dedi.

[Kaynak: Haberler.com]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir