Bayramiç’teki Olaylı Geceye 7 Gözaltı

Bayramiç’teki Olaylı Geceye 7 Gözaltı
08 Aralık 2009

Çanakkale’nin Bayramiç İlçesi’nde 25 Kasım’da ‘kız meselesi’ konusunda çıkan ve bir süre sonra Doğu kökenlileri protestoya dönüşen kavgayla ilgili 7 şüpheli gözaltına alınınırken 4’ünün arandığı bildirildi.

Bayramiç Kapalı Pazaryeri’nde, 13 gün önce Doğu kökenli Tamer Demir, Timur Özkan ile Bayramiçli Mehmet Kapıcıoğlu ?kız meselesi’ konusunda tartıştı. Kavgayı ayırmak isteyen polis, gençlerden Demir ve Özkan’ın mukavemetiyle karşılaştı. Polis bu kişileri gözaltına alırken, kahvelerin önünde oturan Bayramiçliler, olaya tepki gösterdi. Gözaltına alınanların sorguları sürerken İlçe Emniyet Müdürlüğü önünde toplanan Bayramiçliler, ?Kürtler dışarı?, ?Şehitler ölmez vatan bölünmez? diye slogan atıp, tekbir getirdi. Yaklaşık 2 bin 500 kişilik grup, daha sonra Doğu kökenli ailelerin oturduğu evlere taşlarla saldırdı. Polis ve jandarma öfkeli kalabalığı sakinleştirmekte güçlük çekti. Kaymakam Şahin Aslan ile Belediye Başkan Yardımcısı Ergun Tüzgen’in araya girmesiyle olaylar yatıştırdı.

Bayramiç Emniyet Müdürlüğü, ilçedeki kavga ve Doğu kökenli ailelerin protesto edilmesiyle ilgili olayın ardından kamera görüntülerini incelemeye aldı. Görüntülerden olaylara karıştığı ve öfkeli kalabalığı kışkırttıkları öne sürülen 11 şüpheli tespit edildi. Çanakkale Emniyet Müdürlüğü’nden gelen takviye ekipleri, bugün saat 06.30 şüphelilerin evlerine eş zamanlı operasyon düzenlendi. Operasyonda, ilçede çay bahçesi işleten 50 yaşındaki Necdet Pozam’ın da aralarında bulunduğu 7 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan 7 kişi, polisteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilirken, operasyon kapsamında 4 kişinin de yakalanmasına çalışıldığı bildirildi. İlçedeki olayların tekrar tırmanabilme olasılığına üzerine 13 gündür bekletilen 25 Çevik Kuvvet polisine takviye olarak 25 kişilik bir ekip daha görevlendirildi.

[Kaynak: Milliyet]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir