Bayramiç’ten İran’a Elma İhracatı Başladı

17 Şubat 2011

Bayramiç Ziraat Odası Başkanı İsmail Pehlivan, ilçeden İran’a elma ihracatına başlandığını açıkladı.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Bayramiç Ziraat Odası Başkanı İsmail Pehlivan, ilk etapta Yeşilköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Soğuk Hava Tesisleri’nde sarılan 15 ton elmanın İran’a gönderildiğini belirterek, “Kazdağlarının bulunduğu yöremizde 24 aile 3 bin 243 parselde elma üretimi yapıyor. İklim koşuları nedeniyle yöremizde yetiştirilen elma ince kabuklu, bol sulu, sert ve uzun süre dayanabilen farklı aromasıyla kendine özgü bir tat oluşturduğundan büyük ilgi görüyor. Bölge halkımız geçimini büyük oranda meyvecilikle sağlıyor. Elma üretiminden ilçemize yıllık 1 milyon ile 1 milyon 250 bin lira arası bir girdi sağlanıyor. Bugün ilçemizden İran’a elma gidiyor olması iyi tarım uygulamasının meyvelerini verdiğini gösteriyor. Yeni hedefimiz yöremizin bu elmasına patent almak. Bu konuda da çalışmalarımıza başladık” dedi.

Yeşilköy Kooperatif Başkanı Dündar Özcan da tüccar Mehmet Tayfur’un girişimleriyle İran’a ilk etapta 15 ton elma ihracatı yapıldığını belirterek, “Bu ihracatın önümüzdeki günlerde devam edeceğini umuyoruz” diye konuştu.

İHA

Filtreler:
Yorumlar...
  • Arben Alimovski
    27/09/2011 05:15

    Mehmet Tayfur beyden telefon numarasi alabilirmiyim eger mumkunse? Makedonya elmasinin sezonu basliyor gelicek ay ve iran icin is yapicak birini ariyoruz... Saygilar

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir