Beklenen 55. Uluslararası Troia Festivali Programı Açıklandı

10 Ağustos 2018
16 Ağustos 2018
Festival

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, bu sene 55. kez düzenlenecek olan Uluslararası Troia Festivalinin programını basın toplantısı ile açıkladı. Festival bu sene de dolu dolu bir program içeriyor.

Troia Festivalinin başta Troia olmak üzere kent tanıtımına katkı sağladığını belirterek sözlerine başlayan Başkan Gökhan, her geçen yıl yurt içi ve yurtdışından katılımın arttığını kaydetti. İnsanların kent değerlerini öğrenmeleri, bir arada olmaları, sanat ve kültürle buluşma noktasında festivali çok önemsediğini belirten Başkan Gökhan, bu sene de dolu dolu bir içerik hazırlandığını kaydetti. 55. Uluslararası Troia Festivali kapsamında Fazıl Say’ın bestelediği Troia sonatı ile ‘Troia Efsanesi’ isimli opera eserlerinin festivale özel olarak bestelendiğini söyleyen Başkan Gökhan, programın içeriğini de basın mensuplarıyla paylaştı.

İlk olarak Uluslararası Troia Festivali Afiş Yarışmasına değinen Başkan Gökhan, yarışmaya 26 tanesi yabancı olmak üzere 631 eserin katıldığını belirtti. Yarışmanın birincisinin Merve Ceylan olduğunu belirten Başkan Gökhan, Yiğitcan Çakar ve Sevda Kaçtı’nın da mansiyon ödüllerinin sahibi olduğunu, ödüllerin festivalin açılış töreninde takdim edileceğini vurguladı.

Homeros Ödülü Haluk Şahin’in…

Bu sene Homeros Bilim, Kültür ve Sanat Ödülünün Prof. Dr. Haluk Şahin’e verileceğini belirten Başkan Gökhan, “Bu ödülü Homeros ve Troia adına etkin çalışmalar yürüten, 2002 yılında Korfmann ve Prof. Dr. Cevat Çapan ile Bozcaada’da Ozanın Günü ve Homeros Okuması etkinliğini başlatan Prof. Dr. Haluk Şahin’e veriyoruz. Kendisi bize Cevat Çapan ile birlikte resmi açılış günü Homeros okumalarından da bir bölüm sunacaklar. Cevat Çapan da 2007 yılında bu ödülün sahibi olmuştu” diye konuştu.

Çimenlik Kalesi Tarihi Atmosferiyle Konserlere Renk Katacak

Festival etkinlikleri kapsamında ilk olarak Çimenlik Kalesinde gerçekleşecek etkinliklerden söz eden Başkan Gökhan, “9 Ağustos’ta ülkemizi dünyada tanıtan sanatçımız Fazıl Say’ı ağırlayacağız. Bu yıla özgü bestelenen Troia Sonatının dünya prömiyeri yapılmış, ilk kez sergilenmiş olacak. 10 Ağustos’ta Dina Ensemble’ı ağırlayacağız. Farklı kültürlerin müziklerini seslendirecekler. Eserlerinde barışı ve sevgiyi ortaya koyuyorlar. 11 Ağustos’ta film ve tiyatro müzikleriyle tanıdığımız komşumuz Eleni Karaindrou’yu ağırlıyoruz. 12 Ağustos’ta da Troia Efsanesi isimli opera sergilenecek. Anadolu’nun kadim yerleşimi Troia bize 3 kahramanı hatırlatıyor. Hektor, Fatih Sultan Mehmet ve Mustafa Kemal Atatürk. Bu kahramanların Troia medeniyeti ile ilgili duyarlılıklarını ön plana çıkaran önemli ve anlamlı bir opera olduğunu düşünüyorum. Son olarak 13 Ağustos’ta ise Çimenlik Kalesinde Tunus asıllı Fransız sanatçı Dany Brillant’ı kentimizde ağırlayacağız” dedi.

Özgürlük Parkı’nda Konser Keyfi

Diğer bir etkinlik alanı olan Özgürlük Parkı’ndaki etkinlikleri de açıklayan Başkan Gökhan, “Özgürlük Parkı’nda 9 Ağustos’ta Barcelona Gipsy Balkan Orchestra sahne alacak. 7 farklı millete mensup müzisyenlerin olduğu bir grup, neşeli bir konser olacağına inanıyorum. 10 Ağustos’ta yılların eskitemediği sanatçı Erol Evgin’i, 11 Ağustos’ta özellikle gençlerin beğendiği sanatçı Mehmet Erdem’i ağırlayacağız. 12 Ağustos’ta da Resul Dindar bizlere Karadeniz müziklerini seslendirecek. 13 Ağustos’ta da uzun yıllar Sezen Aksu ile aynı sahneyi paylaşan müzisyenlerden oluşan Rubato bizlerle olacak” diye konuştu.

Tiyatro Etkinliklerini Kaçırmayın

Başkan Gökhan, festivalin diğer etkinliklerinden de söz ederek, 12 Ağustos Pazar günü Çağlar Kaynak Basketbol Sahasında Boğaz Saz Grubu, Hedon Orkestrası ve Fevzipaşa Dans Grubunun sahne alacağını söyledi. Tiyatro etkinlikleri hakkında da bilgiler veren Başkan Gökhan, Amfi Tiyatrodaki etkinlikler kapsamında 10 Ağustos Cuma günü Tiyatro Kedi’nin “Damadım Olur musun?”, 11 Ağustos Cumartesi günü Çanakkale Belediyesi Tiyatro Topluluğunun “Toros Canavarı” ve 12 Ağustos Pazar günü de “Anlatılan Senin Hikayendir” isimli tiyatro oyunlarının sahneleneceğini kaydetti.

Festival Kapsamında Söyleşiler de Gerçekleşecek

Başkan Gökhan, bu sene Özgürlük Parkı’nda gerçekleşecek söyleşiler kapsamında ise, 9 Ağustos’ta Arkeolog Fecri Polat’ın “Yaşayan Troialılar – Troia ve Çevresinde Yapılan Yerel Tarih Araştırmaları”, 11 Ağustos’ta Haluk Şahin’in “Troyalılar Türk müydü?” ve 12 Ağustos’ta Levent Üzümcü ile Ataol Behramoğlu’nun “Yaşadıklarımdan Öğrendiğim Bir Şey Var” isimli söyleşilerinin gerçekleşeceğini kaydetti.

Sergi Programı da Dolu Dolu

Sergi programlarını da açıklayan Başkan Gökhan, 9-20 Ağustos tarihlerinde Devlet Güzel Sanatlar Galerisinde Belgin Şahin’in “Troia’lı Kadınlar ve Çocuklar”, 9-13 Ağustos tarihlerinde Prof. Dr. Türkan Saylan Sosyal Tesislerinde “55. Uluslararası Troia Festivali Afiş Yarışması Eserleri”, Seramik Müzesinde Doç. Seyhan Yılmaz’ın “Troia’da Ağaçlar”, Kent Müzesinde “Troia Seramikleri” Yazar ve Sanatçı Evinde Zeynep Gümrük’ün “Doğadan Denemeler”, Korfmann Kütüphanesinde Çocuk Kültür Evinin “Çocukların Gözünden Troia Masalı” ile Akol Otel Oniks Salonunda 7. İlyada Kırkyama Çanakkale Buluşması “Kırkyamanın Dilinden Troia Destanı” isimli sergilerin kentliler tarafından ziyaret edilebileceğini söyledi.

Spor Etkinlikleri de Unutulmadı

Son olarak festival kapsamındaki spor etkinlikleri hakkında da bilgiler veren Başkan Gökhan, Çanakkale Basketbol İl Temsilciliği – 24. Sokak Basketbol Turnuvası Kura Çekiminin 8 Ağustos’ta Özgürlük Parkında gerçekleşeceğini, 9-16 Ağustos tarihlerinde de Çağlar Kaynak Basketbol Sahasında turnuvaların gerçekleşeceğini, Anafartalar Spor Salonunda 16. Troia Briç Turnuvası yapılacağını, Hastanebayırı Semt Sahasındaki Troia Festivali Futbol Turnuvası ile ÖSEM’deki Satranç Turnuvasının da düzenleneceğini sözlerine ekledi.

“Kentlilerin Mutluluğu Paha Biçilemez”

Festival kapsamında kardeş kentler Osnabrück, Giresun ve Tapolsa’dan da (Macaristan) heyetlerin geleceğini belirten Başkan Gökhan, Tapolsa ile olan kardeş kent antlaşmasının da festival kapsamında imzalanacağını kaydetti. Festivalin bütçesini de açıklayan Başkan Gökhan, “Festival bütçesi eserlerin besteleri de dahil olmak üzere 1 milyon 886 bin TL. Nüfusumuza böldüğümüz zaman adam başı 15 TL’dir. Yıl içinde özellikle devletimiz tarafından bize gönderilen kişi başı paylarımız var. Bunun 15 TL’sini bu kentin kültür sanatına harcamış oluyoruz. Bunu azımsayan veya çok gören olabilir. Biz burada, hani o birlikte yaşanan mutluluk var ya, alkışlar, gülmeler, duygular, etkinlik sonrası kordonda bir araya gelmeler, bunu paha biçilmez buluyoruz. Umarım bu festivalimiz de başarıyla sonuçlanır, Çanakkale halkı mutlu olur” diyerek sözlerini noktaladı.

Basın mensuplarının yanı sıra Belediye Başkan Yardımcıları, Birim Müdürleri ve personelin de katıldığı basın toplantısı soru-cevap ve karşılıklı sohbetle son buldu.

55. ULUSLARARASI TROİA FESTİVALİ PROGRAMI

Troia Antik Kenti Festival Resmi Açılışı

10 Ağustos 2018 Cuma

19.30 Kokteyl

20.00 Açılış Konuşmaları

55. Uluslararası Troia Festivali Afiş Yarışması Ödül Töreni

Homeros Bilim Kültür Sanat Ödül Töreni

“Homeros Okumaları” Haluk Şahin ve Cevat Çapan

ÖZGÜRLÜK PARKI

09 Ağustos 2018 Perşembe

21:30 Konser – “Barcelona Gipsy Balkan Orchestra”

10 Ağustos 2018 Cuma

21:30 Konser – “Erol Evgin”

11 Ağustos 2018 Cumartesi

21:30 Konser – “Mehmet Erdem ”

12 Ağustos 2018 Pazar

21:30 Konser – “Resul Dindar”

13 Ağustos 2018 Pazartesi

21:30 Konser – “Rubato”

ÇİMENLİK KALESİ

•Etkinlikler kapsamında Çimenlik Kalesi’ne girişler 20.30’dan itibaren gerçekleşecektir.

09 Ağustos 2018 Perşembe

21:30 Konser – “Fazıl Say” “Truva Sonatı” “Piyano Resitali”

10 Ağustos 2018 Cuma

21:30 Konser – DİNA Ensemble

11 Ağustos 2018 Cumartesi

21:30 Konser – : “Eleni Karaindrou – Film Music And Songs” “Film Müzikleri ve Şarkılar”

Sanatçılar

Eleni Karaindrou

Savina Yannatou

Human Touch Jazz Trio

Konstantinos Chatziiordanou

İstanbul Sinfonietta

Ender Sakpınar

12 Ağustos 2018 Pazar

21:30 Opera –

Tevfik Akbaşlı

“Troia Efsanesi – Legend of Troy”

Libretto: Işık Noyan

Yöneten ve Genel Sanat Yönetmeni: Aytaç Manizade

Orkestra Şefi: Murat Cem Orhan

Kostüm Tasarım: Gamze Kuş

13 Ağustos 2018 Pazartesi

21:30 Konser – “Dany Brillant”

ÇAĞLAR KAYNAK BASKETBOL SAHASI

12 Ağustos 2018 Pazar

21.00 Boğaz Saz Grubu – Hedon Orkestrası – Fevzipaşa Dans Grubu

AMFİ TİYATRO

10 Ağustos 2018 Cuma

21:30 Tiyatro – “Damadım Olur musun?”

Tiyatro Kedi

Uyarlayan: Efe Yeşilay

Yöneten: Damla Cercisoğlu

Genel Sanat Yönetmeni: Hakan Altıner

Oyuncular: Nuri Gökaşan, İpek Tenolcay, İlkyaz Kocatepe, Berkay Şanveren, Ayşe Erbulak, Özdemir Çiftçioğlu.

Birbirini çok seven Mert ve Ayşegül evlenmeye karar verirler. Aileler için tanışma vakti ise Ayşegül’ün babası olan Mümtaz Bey’in daveti ile gelmiştir. Mümtaz Bey, eşi Feride’nin aksine ön yargılıdır ve kızını Mert’e vermemeye adeta yemin etmiştir. Oldukça disiplinli ve katı bir tutum içinde olan Mümtaz Bey, Mert’in ebeveynleri Mükerrem ve Fikret’in aşırı samimi ve marjinal tavırları ile mücadele etmeye başlar. Mert ve ailesinin şiirler, danslar ve evlilik terapisi armağanlarına, Mümtaz Bey yalan testleri, gizli kameralar ve dedektiflik faaliyetleri ile karşılık verir.

11 Ağustos 2018 Cumartesi

21:30 Tiyatro – “Toros Canavarı”

Çanakkale Belediyesi Tiyatro Topluluğu

Yazan: Aziz Nesin

Yöneten: Ebru Naz Özdemir

Oyuncular: Berkcan Namlucuoğlu, Binnur Tanrıver, Cahit Sarp, Cemil Süngü, Gizem Kahraman, Hasan Sami Er, Işık Neslişah Korkut, Murat Badem, Nevnihal Genli, Seda Dülgeroğlu, Semih Kaynak,Serpil Kırıcı ,Uğur Şahin Tağı,Uğur Yıldırım, Yusuf Öcal

Kendi halinde, mülayim bir memur emeklisi olan Nuri Sayaner ve ailesini açgözlü ev sahipleri Ziya Çalakçı evden çıkarabilmek için tehdit etmektedir. Bir gece ev halkının zoruyla karakola gitmek zorunda kalan Nuri’nin sakin hayatı bir daha asla eskisi gibi olmayacaktır.

12 Ağustos 2018 Pazar

21:30 Tiyatro – “Anlatılan Senin Hikayendir”

Yazan & Yöneten: Cengiz Toraman

Oynayan: Levent Üzümcü

Müzik Direktörü: Oktay Köseoğlu

Dekor & Kostüm: Medina Yavuz

“Bir insanı tanımak demek, onun hikâyesini bilmek demektir.” Gülerken ağladığımız, ağlarken güldüğümüz bir oyun bu. Gürül gürül, usul usul akan ırmak, bir bardak çay sıcaklığı, bir dost meclisinin anason kokulu coşkusu var bu oyunda. Hayal desek, değil… Gerçek desek, değil…

Evet, her birimizin hikâyesi farklı, her birimiz başka iklimlerin çocuklarıyız, her birimiz başka hayatlar yaşıyoruz, doğru. Ama içimizdeki ses diyor ki, biz birbirimizin yabancısı değiliz. Merak ediyorsan, nedir bu insan, kimdir? Anlatılan Senin Hikâyendir.

SÖYLEŞİLER

Yer: Özgürlük Parkı

09 Ağustos 2018 Perşembe 18.30

“Yaşayan Troialılar – Troia ve Çevresinde Yapılan Yerel Tarih Araştırmaları”

Fecri Polat / Arkeolog

11 Ağustos 2018 Cumartesi 18.30

“Troyalılar Türk müydü?”

Haluk Şahin

12 Ağustos 2018 Pazar 18.30

“Yaşadıklarımdan Öğrendiğim Bir Şey Var”

Levent Üzümcü, Ataol Behramoğlu

SERGİLER

“Troia’lı Kadınlar ve Çocuklar” Belgin Şahin

Yer: Devlet Güzel Sanatlar Galerisi

09 – 20 Ağustos 2018

“55. Uluslararası Troia Festivali Afiş Yarışması Eserleri”

Yer: Prof. Dr. Türkan Saylan Sosyal Tesisleri

09 – 13 Ağustos 2018

“Troia’da Ağaçlar” Doç. Seyhan Yılmaz

Çanakkale Seramik Müzesi

09 – 13 Ağustos 2018

“Troia Seramikleri”

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi

“Doğadan Denemeler” Zeynep Gümrük

Yazar ve Sanatçı Evi

09 – 13 Ağustos 2018

“Çocukların Gözünden Troia Masalı” Çanakkale Belediyesi Çocuk Kültür Evi

Korfmann Kütüphanesi

09 – 13 Ağustos 2018

7. İlyada Kırkyama Çanakkale Buluşması “Kırkyamanın Dilinden Troia Destanı”

Akol Otel Oniks Salonu

09 – 13 Ağustos 2018

SPOR ETKİNLİKLERİ

Çanakkale Basketbol İl Temsilciliği – 24. Sokak Basketbol Turnuvası

Kura Çekimi

08 Ağustos 2018 Çarşamba

Yer: Özgürlük Parkı

Saat: 18.00

Turnuva

09 – 16 Ağustos 2018

Yer: Çağlar Kaynak Basketbol Sahası

Saat: 18.00 – 01.00

16. Troia Briç Turnuvası

Yer: Anafartalar Spor Salonu

Tarih: 11 – 12 Ağustos 2018

Troia Festivali Futbol Turnuvası

11 – 12 Ağustos 2018

Yer: Hastanebayırı Semt Sahası

Saat: 18.00 – 20.00

Satranç Turnuvası

06 – 11 Ağustos 2018

Yer: ÖSEM (Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Terzioğlu Kampüsü)

Açılış: 06 Ağustos 2018 Pazartesi 16.00

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir