Başkan Gökhan’dan, Milletvekili Soydan’ın ‘Davet Edilmedim’ İddialarına Yanıt

01 Ağustos 2013

Çanakkale Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Serdar Soydan’ın, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın CHP’den 2014 Yerel Seçimlerinde aday adaylığı başvurusuna ve hafta sonunda Dardanos Çınarlık Sokak’ta düzenlenen iftar programına davet edilmemesi üzerine verdiği tepkiye Ülgür Gökhan’dan yanıt geldi.

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan yazılı olarak yaptığı basın açıklamasında belediye başkanlığı aday adaylığı başvurusu konusunda örgüt tarafından gerekli bilgilendirmelerin ve hazırlıkların yapılması için CHP il ve merkez ilçe başkanını bizzat arayarak bilgilendirmede bulunduğunu, ayrıca aday adaylığı başvurularının ne şekilde, kimlerin katılımıyla yapılacağı konusunda belirlenmiş bir usulün de olmadığını belirtti.

Dardanos’ta gerçekleşen iftar programı ile ilgili olarak da hiç kimseye özel bir davetinin olmadığını dile getiren Gökhan, Dardanos sakinlerinden bir grup Dardanos’ta da bir sokak iftarı yapılmasını istediklerini bize bildirmiş ve istekleri doğrultusunda kısa zamanda gerekli organizasyon gerçekleştirilmiştir. Bu organizasyonda belediye, sakinlerin seçtiği alana iftar için gerekli düzeni ve iftar yemeğini sağlama görevini, sakinler ise Dardanos’ta Çanakkale Belediyesince verilecek iftar yemeğini duyurma görevini üstlenmişlerdir. Dardanos iftarı, tüm diğer sokak iftarlarımızda da olduğu gibi yukarıda ifade ettiğim şekilde gerçekleşmiş ve Dardanos’ta partili, partisiz daveti duyan yüzlerce insan iftara katılmış ve teşekkür ederek sokaktan ayrılmışlardır. dedi.

Soydan’dan Sert Sözler
İsmail Özay’ın belediye başkanlığı için resmi aday adaylığı başvurusu sonrası konuşan CHP Çanakkale Milletvekili Serdar Soydan, “Şimdi sorulacak olabilir. ‘Senin aday adayına destek vermenin anlamı ne’ diye. Bir gün önce Cem Belli arkadaşımız aday adaylığını açıkladı. Davet edildim ona da destek vermek üzere buraya geldim. Daha önce sayın Belediye Başkanımız Ülgür Gökhan aday adaylığını açıkladı. Ama çağrılmadım. Çağrılmış davet edilmiş olsaydım, onlarla buraya kadar yürürdüm. Bir belediye başkanına ya da bir aday adayına da davet etmek yakışırdı. Biz bize yakışanı yapmak zorundayız. Biz eğer bir partiyi temsil edeceksek, aday olacaksak, sizin oyunuzu isteyeceksek, örgüt bellidir. Hiç kimse CHP ile kavga etmeyecektir. CHP’nin size vermiş olduğu koltuğu, o koltuğun gücünü kendi partinize karşı kullanmayacaksınız. Senin görevin o koltuğun gücüne daha da güç katmaktır. Uzun bir yolculuğa çıktık. Biz birbirimizle kavga etmeyeceğiz. Bizim kavgamız demokrasi kavgasıdır. Bizim kavgamız özgürlük kavgasıdır. Bizim kavgamız, diktatöre karşı bağımsızlık kavgasıdır. Bizler hep birlikte bu yolda ilerleyeceğiz” demiş ve önceki gün de Cem Belli’nin adaylığını açıklamak üzere davet ettiği toplantıda da Dardanos Çınarlık Sokak’ta düzenlenen iftar programına davet edilmemesine yönelik tepkisini “Benim evimin yanında iftar veriyorsan, il başkanının evinin yanında iftar veriyorsan çağırmamak kadar ayıp bir şey yoktur” sözleriyle ifade etmişti.

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın yazılı olarak yaptığı basın açıklaması şöyle;

2009 yılında ikinci kez devraldığım Çanakkale halkının temsilciliği görevini yürütürken, geçtiğimiz 29 Temmuz 2013 Pazartesi günü de, önümüzde ki yıl gerçekleşecek yerel seçimler için yeniden aday olmak istemiyle, Cumhuriyet Halk Partisi Çanakkale Merkez İlçe Başkanlığı’na aday adaylığı başvurusunda bulundum.
29 Temmuz 2013 Pazartesi günü saat 12:30’da yaptığım aday adaylığı başvurusu öncesinde, bu istemimi ve başvuru dosyamı teslim edeceğim gün ve saati 23 Temmuz 2013 Salı günü Cumhuriyet Halk Partisi İl ve İlçe Başkanına bizzat arayarak bildirdim. Bu bilgilendirmeleri yapmamın sebebi, hem kentin mevcut Belediye Başkanı, aynı zamanda gelecek dönemin adayı olmak isteyen bir aday adayı olarak başvuru öncesi, örgüt tarafından gerekli bilgilendirmelerin ve hazırlıkların yapılması içindir.
Ayrıca aday adaylığı başvurularının ne şekilde, kimlerin katılımıyla yapılacağı konusunda belirlenmiş bir usul de olmadığından, önce örgüt yöneticilerini, ardından basını ve parti üyelerini de adaylık başvuru takvimim hakkında bilgilendirmiş ve bu takvim uyarınca da başvurum gerçekleşmiştir.
27 Ağustos 2013 Cumartesi günü Dardanos’ta gerçekleşen iftar programı ile ilgili olarak da hiç kimseye özel bir davetim olmamıştır. Dardanos sakinlerinden bir grup Dardanos’ta da bir sokak iftarı yapılmasını istediklerini bize bildirmiş ve istekleri doğrultusunda kısa zamanda gerekli organizasyon gerçekleştirilmiştir. Bu organizasyonda belediye, sakinlerin seçtiği alana iftar için gerekli düzeni ve iftar yemeğini sağlama görevini, sakinler ise Dardanos’ta Çanakkale Belediyesince verilecek iftar yemeğini duyurma görevini üstlenmişlerdir. Dardanos iftarı, tüm diğer sokak iftarlarımızda da olduğu gibi yukarıda ifade ettiğim şekilde gerçekleşmiş ve Dardanos’ta partili, partisiz daveti duyan yüzlerce insan iftara katılmış ve teşekkür ederek sokaktan ayrılmışlardır.
Tüm bu nedenlerle bir aday adayının basının karşısına geçip, siyasi yaşamında yeni bir süreci başlatıp, heyecanını paylaştığı bir ortamda, Milletvekilimizin gerçekleri ifade etmeyen bu sözleri, gündemin asıl kişisi olan aday adayının basın toplantısına gölge düşürmüş, parti içinde sağlamlaşmasını arzu ettiğimiz birlik beraberlik havasını da zedelemiştir.

Saygılarımla
Ülgür GÖKHAN
Belediye Başkanı

[Kaynak: Ç!, haberler.com, canakkalehaber.com]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir