“Belediye başkanları Kent Konseylerine duyarsız”

16 Mart 2016

Türkiye Kent Konseyleri Birliği “Kent Konseyleri sorunlar ve beklentiler” çerçevesinde TBMM’nde grubu bulunan siyasi partilerle Ankara’da biraraya geldi. Konsey Birlik yürütme kurulunun TBMM’de ve partilerin genel merkezlerinde yaptığı ziyaretlerde MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli konsey temsilcileriyle bizzat görüşerek, bilgi alırken, AK Parti, CHP ve HDP ile yapılan temaslarda yerel yönetimlerden sorumlu parti başkan yardımcılarıyla  karşılıklı bilgi alışverişinde bulunuldu. Birlik yürütme kurulu ayrıca AB Bakanlığı Başkan Yardımcısı Ali Şahin ve Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Hayrettin Güngör’ü de ziyaretlerinde, birçok projede birlikte hareket etme niyetleri karşılıklı olarak ifade edildi.

Türkiye Kent konseyleri Birliği dönem Başkanı Gülay Sarışen ile birlikte Ankara’da gerçekleşen görüşmelere, Necati Binici, (Gaziantep)  Saim Yavuz (Çanakkale), Esat Vural (Gebze), Zeynep Arıkan (Kahramanmaraş), Yusuf Sabri Dişli (Şanlıurfa), Ökkeş Özekşi (Basın Danışmanı) ve Adana Kent Konseyi genel sekreteri Ekrem Aslan hazır bulundu. Birliğimizin hazırladığı rapor siyasi partilerin yetkililerine sunuldu.

Birlik Yürütme Kurulu, siyasi partilerin yerel yönetimler başkanları ve yardımcılarına, Kent Konseylerinin Türkiye’deki mevcut durumu hakkında bilgi verdi. Başkan Gülay Sarışen, Türkiye’de 1397 belediye olduğunu, ama Kent Konseyleri sayısının 211 ile sınırlı kaldığını belirterek “Ülkemizde 3 Temmuz 2005 tarihinde yürürlüğe giren 5393 sayılı Belediye Kanunun 76. Maddesine Belediyelerin büyük bölümünün yeterli ilgiyi göstermediğini görüyoruz. Yasanın üzerinden 10 yıl geçmiş olmasına karşın, Kent Konseyleri sayısı belediyelerin yüzde 15 seviyelerinde kalmış, daha vahim olanı ise kurulu gözüken bazı konseylerin sadece kağıt üzerinde formalite bir yapı çerçevesinde olmasıdır” dedi.

BELEDİYE BAŞKANLARININ DUYARLI OLMASINI BEKLİYORUZ
Gülay Sarışen, siyasi partilerin yetkililerine, kent konseyleri konusunda biraz daha hassas davranmaları gerektiğini söyleyerek “Belediye Başkanlarının kent konseylerinin kurulmasında gösterdiği tereddütlerin giderilmesi gerekmektedir. Şu anda bazı illerde Kent Konseyleri maalesef çalışma yapamamaktadır. Bir sorun da, Belediye Başkanlarının Kent Konseylerini belediyenin işlerini yapan bir birim olarak görmesi ve öyle çalışmak istemelerinde yatmaktadır. Elbette Kent konseyleri idari olarak belediyeye bağlı ama kararlarını kendi organlarından alan bir yapıdır. Bunun böyle görülmesi gerekmektedir. Yasada Kent Konseylerinin kurulmasını gerçekleştirmeyen belediyelere yaptırım olmadığı görülmektedir. Haliyle belediyeler bu konuya duyarsız kalmaktadır. Biz birlik olarak, bir yaptırım söz konusu olana kadar İçişleri Bakanlığı ve Sayıştay  denetlemelerinde kent konseylerinin kurulup kurulmadığı, destek sağlanıp sağlanmadığı konusunda inceleme yapmalarını bir öneri olarak sunuyoruz” dedi.

PARTİLERLE MASAYA OTURULDU
Türkiye Kent konseyleri Birliği, Ankara’da AK Parti genel merkezinde yerel yönetimlerden sorumlu genel başkan yardımcısı Mehmet Özhaseki’nin baş danışmanı Refik Tuzcuoğlu ile yaptığı görüşmede, Kent konseyleri ile ilgili raporu sundu ve karşılıklı bilgi alışverişinde bulunuldu. AK Parti’nin 2105 seçim bildirgesinde yer alan projelerini hatırlatan Gülay Sarışen, bunların hayata geçirilmesi için Kent Konseyleri birliği ile ortak çalışma önerisinde bulundu.

TBMM gerçekleşen toplantıda, CHP genel başkan yardımcısı ve yerel yönetimler başkanı Seyit Torun, Gaziantep Milletvekilleri Akif Ekici ve Mehmet Gökdağ ile Çanakkale Milletvekili  Muharrem Erkek ile Prof.Dr.Tarık Şengül hazır bulundu. Son derece verimli geçen görüşmede, Seyit Torun, CHP olarak Kent Konseylerine büyük önem verdiklerini bu konuda hassas olduklarını dile getirdi. Birliğimiz yürütme kurulu üyeleri HDP genel merkezinde Kent Konseyleriyle ilgili görüş alışverişinde de bulundu ve parti meclisi üyeleri Sultan Özcan ile Ali Ürküt’e hazırlanan raporu sundu.

DEVLET BAHÇELİ’YE RAPOR SUNULDU
Başkent Ankara’da son görüşme, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile gerçekleşti. Genel Merkezde yapılan görüşmede birlik başkanı Gülay Sarışen, Devlet Bahçeli’ye Kent konseylerinin durumu hakkında hazırladıkları raporu sundu. Devlet Bahçeli, konsey üyelerini ağırlamaktan memnun olduğunu söyleyerek “Kent konseylerine büyük önem veriyorum. Bu konuda deneyimli isimlerle çalışmalar yapıyoruz. Sizin hazırladığınız rapor bize ışık tutacak, teşekkür ediyorum”dedi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir