Belgrad Fuarı’na Çanakkale Çıkarması

24 Şubat 2012

Valilik ve belediye başkanlığının desteği ile Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da düzenlenen turizm fuarına katılan Çanakkale Turistik Otel İşletmecileri Yatırımcıları Birliği Derneği’nin (ÇATOD) açtığı stant yoğun ilgi görüyor.

Türkiye’nin onur konuğu olduğu bu yılki Belgrad Fuarı’nda 305 metrekarelik bir standda Türkiye’nin tanıtımının yapıldığını belirten Çanakkale Turistik Otel İşletmecileri Yatırımcıları Birliği Derneğ (ÇATOD) Başkanı Ali Akol, “TÜRSAB, TUROB, THY Belgrad Ofisi, ÇATOD, ALTAV, GATAB ve çok sayıda otel ile turizm şirketinin yer aldığı fuarda Çanakkale’yi en iyi şekilde tanıtmaya çalışıyoruz” dedi.

Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, AK Parti Çanakkale Milletvekilleri Mehmet Daniş ve İsmail Kaşdemir’in de katıldığı fuarda stand büyük ilgi gördü. Turizmcilerin ilin tanıtımına yönelik kitapçıkları dağıttığı fuarda Seramik Ustası Muhammet Onat’ın canlı performansı dikkat çekti. Uzun kuyrukların oluştuğu Çanakkale standı önünde katılımcılar çamura şekil verebilmek için büyük çaba sarf etti.

Vali Güngör Azim Tuna ve Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ile geniş röportaj yapan Sırbistan televizyonları da Çanakkale standının görüntülerini çekip televizyonlarda yayınladı. Sırp televizyonlarına açıklamalarda bulunan Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, son yıllarda balkanlardan ve Sırbistan’dan daha çok misafir ağırladıklarını belirterek, “Bizler Sırbistan ile çok eski bir geçmişe sahibiz. Buraya da bu bağlarımızı güçlendirip kentimizin tanıtımını yapmak için geldik” dedi.

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan da balkan ülkelerinin kent için önemini çok iyi bildiklerini belirterek, “Bu sebeple Sırp dostlarımızın da kentimize ziyaretlerini arttırmak istiyoruz. Çanakkale’nin tarihi ve turistik özelliklerini bu fuar vasıtasıyla daha iyi tanıtmaktan yanayız” şeklinde konuştu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Belgrad Kültür ve Tanıtma Müşavirliği tarafından organize edilen fuarda ülke halk danslarının tanıtımı amacı ile folklor dans grubunun gösterisi ve ülke destinasyonlarının yanı sıra Türk mutfağı, ebru ve hat sanatının tanıtımı yapılıyor. Fuara Çanakkale’den ise Vali Güngör Azim Tuna, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, AK Parti Çanakkale Milletvekilleri Mehmet Daniş ve İsmail Kaşdemir, Turizm İl Müdürü Şinasi Haznedar, ÇATOD Başkanı Ali Akol, turizmciler Aşkın Değirmenci, Hüseyin Yalman, Armağan Aydeğer, Volkan Kansu, Hilmi Selimoğlu, Muzaffer Bayraktar, Ersin Temizel, Kemal Pazarbaşı, Ramazan Candan, Seramik Sanatçısı Muhammet Onat, Çanakkale Belediyesi’nden Duygu Albayrak, ÇOMÜ’den Araştırma Görevlisi Ömer Çoban ile çok sayıda kişi katılıyor. Fuar 26 Şubat tarihinde sona erecek.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir