‘Benim Kentim’ Çocuklar ve Gençler için Çağdaş Sanat Eğitim Programı Sergisi

11 Şubat 2011

15 – 17 Şubat 2011 tarihleri arasında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi GSF Kültür Evi’nde (İskele Meydanı Eski Rektörlük Binası) ‘Benim Kentim’ Çocuklar ve Gençler için Çağdaş Sanat Eğitim Programı Sergisi düzenleniyor.

Sergi, 15 Şubat 2011 Salı günü saat 16.00’da açılacak.

Uygulamalı ve yaratıcı sanat etkinliklerine katılma fırsatı yaratmayı amaçlayan eğitim programı aynı zamanda çocukların ve gençlerin yaşadıkları kente, hayata ve sanata farklı bir açıdan bakmalarını sağlamaktadır. Bu doğrultuda, çocuklarda ve gençlerde sanat, çağdaş sanat, kamusal/kentsel sanat, kültür ve kültürel miras konularında merak uyandırmak için katılımcı çalışmalar gerçekleştirildi.

Benim Kentim projesi kapsamında PACE Çocuk Sanat Merkezi tarafından 11-18 yaş grubuna yönelik tasarlanan ve uygulanan ?Eğitim Programı? na Çanakkale, İstanbul, Konya, Mardin ve Trabzon’da 18 Mart-01 Aralık 2010 tarihleri arasında toplam 7384 çocuk ve genç katıldı.

İl Milli Eğitim Müdürlükleri?nin desteğiyle belirlenen okullarda yapılan çalışmalarda çocuklar ve gençler “Sanat” ve “Yetenek” gibi konuları yaratıcı bir şekilde tartışarak bilgilerini paylaştılar ve değişik ülkelerden sanatçıların yapıtlarını slaytlardan inceleyerek keşfettiler. Eğitim programı kapsamında 3 farklı sanat aktivitesi yapıldı. İlkinde, kendi yaşadıkları kentlerden yola çıkarak kolye ve anahtarlıklar yaptılar. Birbiriyle bağlantılı olan son iki aktivitede ise, önce kendilerini mutlu eden çok renkli bir maket/heykel ürettiler. Sonrasında karşılarındakileri rahatsız edecek bir fotoğraf çalışması yaptılar. Bu aktivitelerde “Sanat” uzaktan ve dokunamadan baktıkları bir olgu olmaktan çıktı ve hayatlarının bir parçası haline geldi. Gerçek hayat gibi, onları hem mutlu etti hem de, bazen, biraz rahatsız etti! Bu sayede, hayatlarındaki her şeyi ?Sanat? aracılığıyla paylaşabileceklerini gördüler!

Çalışmalarda çocuklar ve gençler tarafından yaratılan eserler, tüm proje kentlerinde gerçekleşen sergilerle, herkesle paylaşılmakta.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir