“Bernarda Alba’nın Evi” Tiyatro Oyununun Prömiyeri Yapıldı

22 Ekim 2014

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi (GSF) Sahne ve Görüntü Sanatları Bölümü tarafından Frederico Garcia Lorca’nın yazdığı “Bernarda Alba’nın Evi” adlı oyun, Vecihe Özge Zeren’in dramaturgisi, Adnan Çevik’in rejisiyle ÇOMÜ Necip Fazıl Kısakürek (NFK) Tiyatro Salonu’nda ilk defa seyircisine merhaba dedi.

Dünya tiyatro repertuvarının kilometre taşlarından birini temsil eden Lorca’nın son yazdığı oyun Berbarda Alba’nın Evi, 1936 yılı İspanya’sında geçmekte ve İspanya iç savaşı öncesinde toplumda yaşanan kaosun ev içi yaşantıya yansımasını sahneye taşımakta. Lorca, oyununu traji-komedi olarak nitelendirmekte. Oyunda Adela (Sezen Düzakar), Martirio (Göze Şenol), Angustias (Pınar Soğan), Magdelena (Nazlı Şakar) ve Amelia’nın (Simge Kaner) anneleri Bernarda’nın (Delal Vural) katı kuralcı tutumu karşısında yaşadıkları trajedi başarıyla sahneye aktarılırken, Bernarda’nın anneannesi 80 yaşındaki Maria Josefa’nın (Gözde Eroğlu) traji-komik tavrı oyunun gergin atmosferini küçük tebessümlere dönüştürüyor.

GSF Sahne ve Görüntü Sanatları Bölümü III. ve IV. yıl öğrencilerinin ağırlıkta olduğu oyuncu kadrosu II. yıl öğrencilerinden de destek alınarak oluşturulmuş. Adela rolünde naifliğiyle devleşen Sezen Düzakar, geçen yıl Kral Üşümesi ve Vişne Bahçesi’nde tutarlı oyunculuğuyla dikkat çeken Nergis Zaimi, Bernarda gibi ağır bir rolün üstesinden gelen Delal Vural, Martirio rolünde farklı olanı denemekten çekinmeyen Göze Şenol, Angustias’ın iç dünyasını en açıklığıyla sahneye taşıyan Pınar Soğan ve geçen yıl Kral Üşümesin’de yakaladığı yükseliş ivmesini bu yıl La Poncia rolünde hızlandırarak sürdüren Sinem Simge Kılınç mezuniyete şimdiden hazır olduklarını haykırırken, III. yıl öğrencileri Nazlı Şakar, Çiğdem Aslan ve Gözde Eroğlu ilk kez sahnede olmanın mutluluğu yaşadı.

Türkiye’deki oyunculuk bölümleri arasında bu kadar erken oyun sahneleme başarısını gösteren GSF Sahne ve Görüntü Sanatları Bölümü’nün bu yıl içinde Shakespeare’nin “Yanlışlıklar Komedisi”, Bertold Brecht’in “Sezuan’ın İyi İnsanı” ve David Mamet’in “Glengarry Glen Ross” adlı oyunlarını da sahneye taşıyacağı bilgisini veren Bölüm Başkanı Doç. Dr. Adnan Çevik, sahip oldukları imkan ve kabiliyet ile çok yakın bir gelecekte Türkiye’nin en iyi oyunculuk eğitimi veren bölümü olma yolunda büyük mesafe kat ettiklerini söyledi.

Bernarda Alba’nın Evi, iki haftada bir GSF NFK Tiyatro Salonu’nda seyirci karşısına çıkmaya devam edecek.

[comu.edu.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir