BESYO Öğrencisinden Dünya Rekoruna Dalış

13 Eylül 2013

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ)’nden Öznur B. Doğangün, Paletsiz İp Destekli Dalış ve Serbest Dalış Paletli Dünya Rekortmeni Cenk Devrim Ulusoy ile 16 Eylül’de Küçükkuyu’da gerçekleştireceği Paletsiz Dünya Rekoru Denemesi hazırlıkları sırasında buluşarak rekorlara, imkanlara, imkansızlıklara, hedeflere yönelik bir röportaj gerçekleştirdi:

“Ölümle yaşam arasında ince bir çizgideyim. Her dalıştan sonraki aldığım ilk nefes, yaşama olan tutkum ve yaşama sarılmamdır.”

Paletsiz İp Destekli Dalış ve Serbest Dalış Paletli Dünya Rekortmeni Cenk Devrim Ulusoy ile 16 Eylül’de Küçükkuyu’da gerçekleştireceği Paletsiz Dünya Rekoru Denemesi hazırlıkları sırasında buluştuk ve rekorlara, imkanlara, imkansızlıklara, hedeflere yönelik keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

“5 yıl önce kıramadığım rekorun intikamını almak için Küçükkuyu’ya gidiyorum” diyen Devrim Ulusoy, kıracağı rekor ile Küçükkuyu’da bir festival havası yaşatacağını söylerken 2015 hayalinin ise ‘Tek nefeste 200 metre’ olduğunu belirtiyor.

Öznur Doğangün: Dünya Rekorunu kırarken yanında kimler olacak?
Devrim Cenk Ulusoy: Ana sponsorum Çanakkale Kalebodur Seramik.

Çanakkale Valiliği, Ayvacık Kaymakamlığı, Küçükkuyu Belediyesi, Uysal Market, GESTAŞ, İnter Spor, Arena ve CNC desteği ile rekor denememi yapacağım. Ama en büyük destekçim öğrencisi olduğum Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi.

Öznur Doğangün: Kaç metreye dalacaksın?
Devrim Cenk Ulusoy: 90 Metre.

Öznur Doğangün: 90 metreye dalmak ne kadar sürüyor?
Devrim Cenk Ulusoy: Dalmada, paletsiz 81 metre dünya rekoru bende, 3 dakika 18 saniye sürmüştü çıkışım. Şimdi 90 metre olacağı için 3 dakika 40 saniye sürecek gibi görünüyor.

Öznur Doğangün: Neden Dünya Rekoru kırma ihtiyacı hisseder ki insan?
Devrim Cenk Ulusoy: Dünya rekorunu kırabileceğinizi ve o potansiyele sahip olduğunuzu hissedebiliyor ve görebiliyorsunuz. Benim iki sebebim var; Kendimi ispatlama ihtiyacım yok ama artık iş hayatına girdim ve iş hayatında da ismimi devam ettirebilmem için yılda bir kere bile olsa rekor denemesi, olumlu ve ya olumsuz yapmak istiyorum.

İkinci sebebim ise tabi bu işin ekonomik bir boyutu var, yani sponsorlarımdan gelen yan gelirler var. Yan gelirler de devam etmeli diye düşünüyorum ve rekor denemelerimi aksatmıyorum.

Öznur Doğangün: Kaç yaşına kadar devam edecek rekorlar?
Devrim Cenk Ulusoy: Yaşım 40. 45-46 lara kadar gitmeyi hedefliyorum yani bir 5-6 yıl daha devam ederim.

Öznur Doğangün: Kaç Dünya Rekorun var?
Devrim Cenk Ulusoy: Legal olarak 10 dünya rekorum var. İllegal olarak ise 15.

Öznur Doğangün: 16 Eylüldeki legal mi?
Devrim Cenk Ulusoy: Hayır değil. İllegal bir rekor denemesi gerçekleştireceğim.

Öznur Doğangün: Neden legal değil?
Devrim Cenk Ulusoy: Sebebim uluslararası hakem. Bu zamana kadar uluslararası hakem geldi de ne oldu? Uluslararası hakemlere 10 bin dolar gibi rakam veriyorsunuz, hakemlerin eşleri geliyor, federasyonun yetkilileri geliyor, onların eşleri geliyor. Ve bir bakıyorsunuz ki orası sizin olayınızdan çıkmış. Benim küçük bir bütçem var. Bu küçük bütçemin dörtte üçünü, buraya getirmek için hakemlere verip de devletten ve ya federasyondan bunun bedelini almadıktan sonra ve bir de ben onların nazını çektikten sonra neden ben iki gözlemciyi getireyim de legal yapayım. Benim artık bunu yapma gibi bir ihtiyacım yok. Çünkü Türkiye’de bu branşın içerisinde bir markayım. Ciddi takipçilerim var.

Öznur Doğangün: Rekor kırdığını nasıl ispatlayacaksın?
Devrim Cenk Ulusoy: Rekor denememde üst düzey bürokratlar, milletvekilleri, ikinci noterimiz benimle olacaklar. İpin ölçümünden tutun saat değerlerine kadar dibe giriş sürem, dipte kalış sürem, bunların hepsi not edilecek. Bütün yüzey güvenliğimi AKUT karşılayacak. Derinlik güvenliğimi ise Karadeniz’den gelen, adam kurtarma mağara ekibi sağlayacak. Ambulans iki gün boyunca Küçükkuyu’da sahilde bekleyecek, ayrıca 250 beygir gücünde sürat teknesi sürekli benim yanımda olacak. WADA’dan (Dünya Anti-Doping Ajansı) dopingciler gelecek doping var mı yok mu diye. Video çekimleri ve canlı çekimler gerçekleşecek. Aslında her şey legal, sadece uluslararası hakemler yok.

Öznur Doğangün: Rekor için bütçen ne kadar?
Devrim Cenk Ulusoy: Bu olay için bana yaklaşık 25 bin lira gibi bir bütçe ayrıldı.

Öznur Doğangün: Federasyon ne yapıyor bu arada?
Devrim Cenk Ulusoy: Federasyon benim karşımda durmuyor. Yani bunu yapamazsın şunu yapamazsın demiyor. Bu da benim için önemli bir kolaylık.

Öznur Doğangün: Hazırlıklar nasıl gidiyor?
Devrim Cenk Ulusoy: Her gün en az iki defa nefes çalışmamız var. Bu aralar sadece hafta sonları derin dalış yapıyorum. Hafta içerisinde artık yavaş yavaş sabah 5 buçuk gibi derin dalışlarım başlıyor.

Öznur Doğangün: Peki yakınlarda legal bir yarışın olacak mı?
Devrim Cenk Ulusoy: 28 Eylül’de Lübnan’da Dünya Derin Dalış Şampiyonası’nda Türkiye’yi temsil edeceğim. Orada birçok ülke ile yarışacağız ama ben Lübnan’a bir dünya rekortmeni olarak gidiyorum.

Öznur Doğangün: Başka favori isimler var mı Lübnan’daki yarışmada?
Devrim Cenk Ulusoy: Favori benim. Ama bizim branşta sürpriz isim her zaman vardır. Yarışma anındaki duruşun, pozisyonun, yediğin yemek, uyku düzenin, sporcuyu etkileyen şeylerdir. Her şeyin dört dörtlük olması lazım ki rekoru kırasın. Ama en azından Lübnan’a iddialı bir şekilde gitmiş olacağım.

Öznur Doğangün: Bu rekorlar sana ne kazandırdı?
Devrim Cenk Ulusoy: Sadece isim ve duruş getirdi, artık maddi yönden de bir şeyler getirmesini bekliyorum. Şimdiye kadar olan kazançlarımla bir Fitness Center açtım.

Öznur Doğangün: Diğer Fitness Centerlardan farkın nedir?
Devrim Cenk Ulusoy: Farkım markam yani Cenk Devrim ULUSOY ismi. Burada butik tarzda bir eğitim vermek istiyorum. Derslerimiz arasında serbest dalış ve yoga eğitimi var ki onları ben veriyorum. Hard body – Soft body ve Kardiyovasküler çalışmalarımızda mevcut.

Öznur Doğangün: Rekorlar kırıldı, iş kuruldu. Hedefler bitti mi, yoksa yeni projeler var mı?
Devrim Cenk Ulusoy: 2015 yılında hedef ‘Tek nefeste 200 metre’ Çanakkale’nin 100.yılında 200 metreye dalmak istiyorum ve kısmetse bu yıl okuluma tekrar dönüp ÇOMÜ BESYO’ya devam edeceğim. ÇOMÜ şuanda üniversiteler içerisinde yükselen, parlayan bir değer. Bu parlayan değerin bir parçası olmak, ÇOMÜ’den mezun olmak beni mutlu edecektir.

[comu.edu.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir